fbpx Trzeci numer czasopisma Progress | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Trzeci numer czasopisma Progress

Wraz z nadejściem lata trafił do nas kolejny, trzeci już numer czasopisma PROGRESS. JOURNAL OF YOUNG RESEARCHERS. W całości poświęcony jest on tematyce historii morskiej i rzecznej, szkolnictwa wyższego, mediów oraz prawa.

Naukowe. Historia morska i rzeczna

Artykuły naukowe znajdujące się w niniejszym numerze, zostały nadesłane w związku z III Ogólnopolską Konferencją Historii Morskiej i Rzecznej, która odbyła sie w marcu 2015 r. Jak pisze Tomasz Bielecki z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, który był redaktorem artykułów tej części, wydarzenie to jest jedyną w Polsce konferencją poruszającą tak dogłębnie tematykę morsko-rzeczną.

Jej pomysłodawcami i organizatorami są członkowie Naukowego Koła Doktorantów Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Konferencja zgromadziła niemal 70 referatów, objętych patronatem przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Urząd Morski w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Liga Morska i Rzeczna.

Naukowe. Varia

W tej części przeczytacie o:

• procesach, które zdominowały funkcjonowanie mediów, o zjawisku formatowania oraz towarzyszącemu mu sieciowaniu w radiu. Kinga Zdrojewska porusza w swoim artykule również kwestie popularności Internetu jako nowego kanału dotarcia do odbiorców. Jej tekst przedstawia ponadto kondycję komercyjnych stacji radiowych na rynku i ich działania w Internecie;
  • wybranych rodzajach przestępczości w przestrzeni Gdańska w latach 2013 – 2015. Celem artykułu Bartosza Korintha było zobrazowanie przestrzennego zróżnicowania wybranych rodzajów przestępstw (kradzieży z włamaniem, bójek, pobić, uszkodzeń ciała);
  • konstrukcji, cechach oraz rodzajach składek, które funkcjonują w ramach obowiązującego ustawodawstwa z zakresu ubezpieczeń społecznych. Autorem artykułu jest Piotr Sidorowicz.

Sprawozdania

Trzeci numer czasopisma prezentuje również sprawozdanie ze spotkania poświęconego kobietom w nauce, które odbyło się 1 grudnia 2017 r. na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Sylwia Dudkowska-Kafar napisała o:

• wykładzie podczas którego dr Natasza Kosakowska-Berezecka (UG, WNS) oraz dr Magdalena Żadkowska (UG, WNS) przedstawiły wnioski z przeprowadzonych badań “Gender Gap in Biotechnology”;
  • wykładzie zatytułowanym “Seksmisja w nauce” przeprowadzonym przez dr hab. Magdalenę Król ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Historia

W artykule Piotra Abryszeńskiego przeczytacie o informacji z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie na temat sytuacji po wydarzeniach marcowych.

Recenzje

Piotr Klafkowski prezentuje recenzje dwóch książek na temat Grenlandii w języku polskim. Są to “Nowi Ludzie” duńskiego autora Knuda Rasmussena (książka przetłumaczona została przez Agatę Lubowicką) oraz “W sercu Ultima Thule. Reprezentacje Grenlandii Północnej w relacjach z ekspedycji Knuda Rasmussena” autorstwa Agaty Lubowickiej.

Wywiad

Z dr. Danielem Czerwińskim, autorem książki “Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956 rozmawia Piotr Syczak.

Szczegóły na portalu młodych badaczy Zatoka Nauki.

Progress 3 awersProgress 3 rewers
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski