fbpx UG na Festiwalu Nauki w Ostródzie | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

UG na Festiwalu Nauki w Ostródzie

Uniwersytet Gdański wziął udział w Dniu Otwartym dla Uczelni – Festiwalu Nauki, który odbył się 11 stycznia br. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie.

W ramach imprezy studenci z kół naukowych Wydziału Chemii pod okiem Prodziekan ds. Kształcenia i Rozwoju Wydziału Chemii, dr hab. Beaty Grobelnej, prof. UG  – przeprowadzili pokazy doświadczeń chemicznych dla uczniów I LO z klas drugich i trzecich o rozszerzonym profilu biologiczno-chemicznym. Tematem przewodnim zajęć była „Groźna chemia”. Uczestnicy mogli przekonać się, jaka jest różnica w spalaniu zwykłej waty oraz nitrocelulozy, zobaczyć błyski i usłyszeć trzaski wywołane mini eksplozją nadtlenku acetonu, czy też zobaczyć gwałtowny rozkład nadtlenku wodoru pod wpływem katalizatora. W trakcie warsztatów uczniowie mogli również zapoznać się z właściwościami zarówno suchego lodu jak i ciekłego azotu.

W Dniu Otwartym udział wzięła ponadto Stacja Morska w Helu im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG.
Na stoisku edukacyjnym poświęconemu bałtyckim fokom, przedstawiciele Stacji opowiadali o fokach szarych – gatunku rodzimym zamieszkującym południowe brzegi Bałtyku, o ich biologii, zagrożeniach związanych z działalnością człowieka, a także relacjach pomiędzy fokami i rybołówstwem. Zaprezentowany został model szczenięcia foki szarej opowiadający o cyklu biologicznym tych zwierząt, a także o działaniach SMIOUG mających na celu niesienie im pomocy, leczenie i rehabilitację.

Udostępnione zostały również materiały edukacyjne (postery, ulotki) dotyczące m.in. zasad postępowania w sytuacji spotkania foki na brzegu. Przybliżono również sylwetkę morświna, jedynego małego walenia, który zamieszkuje nasze morze. Odwiedzający stoisko mogli posłuchać odgłosu tego ssaka, zapoznać się z jego biologią i ekologią. Poza ssakami morskimi przedstawiciele Stacji Morskiej opowiadali także o rybach, które stanowią m.in. pokarm dla fok, zaprezentowali sylwetki ryb przemysłowych i niezwykłych.

Udział Uniwersytetu Gdańskiego w imprezie był jednocześnie okazja do zaprezentowania na stoisku Biura Rekrutacji UG aktualnej oferty edukacyjnej uczelni. Za organizację wyjazdu odpowiadała Sekcja Promocji UG.

Tekst i zdjęcia Sekcja Promocji

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik