fbpx Prof. Jerzy Błażejowski został prezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Jerzy Błażejowski został prezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego

W czasie Walnego Zebrania członków Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, które odbyło się 23 maja 2019 roku został wybrany skład Zarządu GTN na kadencję 2019-2022. Prezesem Zarządu GTN został wybrany prof. Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego, który będzie sprawował tę funkcję trzecią kadencję. Do prezydium GTN, również na trzecią już kadencję, został wybrany J.M. Rektor UG prof. Jerzy Piotr Gwizdała, który obejmie funkcję sekretarza generalnego.

Kadencja nowych władz rozpoczyna się 1 czerwca 2019 roku.

Składu Zarządu GTN na kadencję 2019-2022

Prof. dr hab. inż Jerzy Błażejowski, prezes

Prof. dr hab. Marek Wesołowski, wiceprezes

Prof. dr hab. inż. Ryszard Katulski, wiceprezes

Prof. dr hab. Jerzy Gwizdała, sekretarz generalny

Prof. dr hab. inż. Zygmunt Kitowski, zastępca sekretarza generalnego

Ks. prof. dr hab. Grzegorz Szamocki, zastępca sekretarza generalnego

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki, skarbnik

W skład Zarządu wchodzą również przewodniczący pięciu wydziałów GTN, wybrani na zebraniach sprawozdawczo-wyborczych Wydziałów w 2019 roku.

Prof. dr hab. Maria Mendel, Wydział I Nauk Społecznych i Humanistycznych

Prof. dr hab. Lidia Wolska, Wydział II Nauk Biologicznych i Medycznych

Prof. dr hab. Ewa Maria Siedlecka, Wydział III Nauk Matematyczno-Fizyczno-Chemicznych

Dr hab. inż. Izabela Lubowiecka, prof. PG, Wydział IV Nauk Technicznych

Dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG, Wydział V Nauk o Ziemi

Gdańskie Towarzystwo Naukowe nawiązuje do wielowiekowych tradycji nauki polskiej w Gdańsku i jest kontynuatorem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki, działającego w Gdańsku od 1922 roku. Jak stanowi Statut Gdańskiego Towarzystwa Naukowego – Celem Towarzystwa jest, w nawiązaniu do potrzeb i tradycji nauki, zapoczątkowywanie i organizowanie prac naukowo-badawczych z różnych dziedzin wiedzy, upowszechnianie wyników badań naukowych, przedstawianie władzom potrzeb i inicjatyw naukowych, rozwijanie życia naukowego regionu, działanie na rzecz wiązania nauki z potrzebami gospodarczymi i społecznymi, popieranie badań naukowych.

Towarzystwo wypełnia swoje zadania m.in. poprzez inicjowanie i realizowanie działalności naukowej oraz wydawniczej; organizowanie zebrań naukowych, konferencji, sesji, sympozjów, wykładów oraz odczytów naukowych i naukowo-popularnych; tworzenie, utrzymywanie i powiększanie zbiorów bibliotecznych i naukowych; udzielanie pomocy osobom pracującym naukowo a nie będącym pracownikami instytucji naukowych oraz popieranie twórczości młodych pracowników nauki; wymianę doświadczeń naukowych z innymi towarzystwami krajowymi i zagranicznymi; podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości; propagowanie ochrony dóbr kultury, sztuki i tradycji; propagowanie działań związanych z ekologią i ochroną dziedzictwa przyrodniczego; podejmowanie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

Informacje: http://www.gtn.gda.pl/

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego