Spotkania, spektakle, konferencje. 12 Festiwal Literatury i Teatru Between. Pomiędzy

Festiwal Literatury i Teatru Between Pomiędzy po raz drugi odbędzie się w przestrzeni wirtualnej. W 12 edycji wydarzenia od 10 do 16 maja 2021 zaplanowano spotkania autorskie z poetami, pisarzami i tłumaczami, prezentacje nagrań teatralnych, premierę słuchowiska radiowego, dyskusje, a także projekty studenckie, konferencje i seminaria. Festiwal upowszechniania badania humanistyczne oraz współpracę artystów, badaczy i wszystkich zainteresowanych literaturą i teatrem.

 

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Between. Pomiędzy, Uniwersytet Gdański oraz warszawski SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, partnerami zaś Teatr BOTO, Teatr ZAR, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz instytucje z USA, Brazylii, Irlandii oraz Rumunii. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Rektorzy Uniwersytetu Gdańskiego i SWPS oraz Ambasada Irlandii w Polsce.

 

- Za nami już 11 edycji festiwalu. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebie spotkania świata literackiego, teatralnego, z krajowym i międzynarodowym środowiskiem akademickim – wyjaśniają organizatorzy z Fundacji Between Pomiędzy. - Festiwal odbywa się w maju, trwa ok. tydzień i ma charakter lokalny, ogólnopolski i globalny, czemu sprzyja trwała współpraca z kilkunastoma instytucjami z kraju i zagranicy - dodają. Ich zdaniem festiwal ma być miejscem podejmującym próbę twórczego i akademickiego oglądu tego, czym jest współczesność, a zatem w jego koncepcję wpisana jest twórcza/poznawcza kreatywność.

 

Bogaty program spotkań od 10 do 16 maja oferuje mnóstwo spotkań, dyskusji, spektakli i wydarzeń. W festiwalu wezmą udział m.in. anglojęzyczne poetki Paula Meehan, Mimi Khalvati (spotkania będą tłumaczone symultanicznie) oraz Jen Hadfield, a także pisarze - Natasza Goerke, Andrzej Stasiuk i Paweł Próchniak, jak i twórcy z Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru ZAR oraz Teatru Pieśń Kozła. Zaplanowano rozmowę z dyrektorami Teatru Powszechnego w Warszawie Pawłem Łysakiem i Pawłem Sztarbowskim i z pozostałymi twórcami spektaklu Jak ocalić świat.

 

W ramach cyklu spotkań pt. Teatr w Trójmieście wspólnie z Teatrem Miniatura planowany jest spacer wokół falowca na Przymorzu. - Współpraca z gdańskim Teatrem Miniatura przybiera w tym roku charakter szczególny – informują organizatorzy. - W niedzielne południe będzie można wziąć udział w inspirowanym przedstawieniem Betonspacerze wokół najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu, połączonym z wirtualnym oprowadzaniem.

 

Zaprezentowana zostanie również premiera słuchowiska radiowego dla dzieci Silna grupa ze śmietnika w reżyserii Iwony Borawskiej, którego fundacja jest współproducentem.

 

W ramach spotkań dotyczących życia teatralnego Trójmiasta zaplanowano także spotkania z Małgorzatą Abramowicz na temat archiwaliów teatru oraz z Mieczysławem Abramowiczem poświęconego Pamięci teatru w Gdańsku. W programie znalazła się także premiera nagrania BOTO (czyta: Sybilla), a także nagranie teatru tańca kolektywu Dziki Styl Company, zdjęcia Jerzego Bartkowskiego, Karoliny Trapp oraz obrazy Iwony Bandzarewicz i Lee Ranaldo.

 

Stałym elementem festiwalu będzie Gdańskie Seminarium Beckettowskie, współorganizowane z Trinity College Dublin, Uniwersytetem Stanowym Floryda (USA), Federalnym Uniwersytetem Stanu Goiás (Brazylia), na którym gościć będą artyści i badacze ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin.

 

Organizowane będą we współpracy ze szkołami i instytucjami kultury warsztaty, wykłady i spotkania autorskie kierowane są do licealistów i ich nauczycieli, animatorów kultury, dotyczące literatury i teatru. Program edukacyjny ma charakter lokalny (webinarium Remus, czyli opowieść kaszubska), krajowy (Tadeusz Różewicz: tradycja – awangarda) oraz międzynarodowy (Wiersze Davida Constantine’a, Od Poe do Miéville’a: wyprawy w (nową) literaturę niesamowitą i Jakby nie z tego świata – wiersze Elizabeth Bishop).

 

W czasie festiwalu odbędzie się także konferencja studencko-doktorancka Wyspa Młodość 2021, podczas której, oprócz referatów dotyczących prac naukowych, będzie można zapoznać się z projektami studenckimi oraz happeningiem organizowanym przez Martina Blaszka wraz ze studentami zarządzania instytucjami artystycznymi.

 

PROGRAM 12. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU LITERATURY I TEATRU BETWEEN. POMIĘDZY

 

10 maja 2021 (poniedziałek)

 

 Otwarcie festiwalu Tomasz Wiśniewski, David Malcolm i Katarzyna Kręglewska

 10.00-14.00 Between. Edukacja: program dla młodzieży licealnej (R)

 17.00 O różnych formach zapisu doświadczenia pandemii. Rozmowa z zespołem redakcyjnym książki Pomiędzy, wydanej przez Goyki 3 Art Inkubator

19.00 Wiersze na dziś: spotkanie autorskie z Jen Hadfield. Prowadzenie: Monika Szuba (R, ENG)

21.00 Teatr Pieśń Kozła, Anty-Gone (część druga, nagranie)

 

11 maja 2021 (wtorek)

 

 9.00-16.00 Wyspa Młodość: konferencja studencko-doktorancka (R)

16.00 Najdziwniejszy Androgyn – projekt o autyzmie. Rozmowę z zespołem poprowadzą Małgorzata Woźniak i Janusz Mosakowski

Dziki Styl Company, Reality Disappears After Walking (nagranie)

 21.00 Teatr ZAR, Anhelli. Skowyt (nagranie)

 

 

12 maja 2021 (środa)

 

9.00-16.00 Wyspa Młodość: konferencja studencko-doktorancka (R)

19.00 Wiersze na dziś: spotkanie autorskie z Paulą Meehan. Prowadzenie Wolfgang Görtschacher (ENG, tłumaczenie na język polski)

21.00 Gdańskie Seminarium Beckettowskie: Czterdziestolecie „Impromptu Ohio” (R, ENG)

 

13 maja 2021 (czwartek)

 

Poezja i dramat na dziś: konferencja akademicka (R, ENG)

19.00 Wiersze na dziś: spotkanie z Mimi Khalvati. Prowadzenie: David Malcolm (tłumaczenie na język polski)

21.00 Gdańskie Seminarium Beckettowskie: Beckett w przestrzeni wirtualnej (R, ENG)

 

14 maja 2021 (piątek)

 

Poezja i dramat na dziś: konferencja akademicka (R, ENG)

18.00 Jak Sztuczna Inteligencja kształtuje naszą tożsamość i kreatywność – warsztaty Izabeli Witoszko (MIT/Microsoft). Prowadzenie: Sylwia Dobkowska (R, ENG)

16.00-20.00 Jak ocalić świat na małej scenie – prezentacja nagrania spektaklu Teatru Powszechnego w Warszawie (czas trwania: 110 minut, wydarzenie biletowane, kasy Teatru Powszechnego)

20.00 Rozmowa o spektaklu z Pawłem Łysakiem, Pawłem Sztarbowskim i aktorami – prowadzenie Katarzyna Kręglewska i Małgorzata Woźniak.

 

15 maja 2021 (sobota)

 

Czarne na Between

12.00 Tam, czyli Nepal – z Nataszą Goerke rozmawia Katarzyna Kręglewska

 

 Teatr w Trójmieście: Teatr Snów

13.00 „Dosięgnąć nieba”. Teatr Snów – z Barbarą Świąder-Puchowską rozmawiają Katarzyna Kręglewska i Ewelina Stefańska

 

Czarne na Between

17.00 Promieniowanie tła – z Pawłem Próchniakiem rozmawia Olga Kubińska

 

Czarne na Between

20.00 Przewóz – z Andrzejem Stasiukiem rozmawia Katarzyna Kręglewska

 21.30 Cielesne (teatr fizyczny), Zjawiska tropikalne (musical), Pan-Demon (instalacja) realizacja Narodowa Akademia Sztuk „George Enescu” w Jassach (Rumunia) (nagrania z napisami w języku angielskim)

 

16 maja 2021 (niedziela)

 

 Teatr w Trójmieście: Teatr Miniatura (R)

12.00 Beton – spacerem po blokowisku z wirtualnym oprowadzaniem

 

Wokół tłumaczeń i komparatystyki

13.00 Tłumaczenia David Malcolm w rozmowie z Agnieszką Pantuchowicz

14.00 Tekstualia: Żaneta Nalewajk w rozmowie z Marianem Polakiem-Chlabiczem

15.00 Dialog o rozmowach Philipa Rotha – z Olgą i Wojciechem Kubińskimi rozmawiają Katarzyna Kręglewska i Tomasz Wiśniewski

16.00 Teatr w Trójmieście: Teatr Miniatura – premiera słuchowiska dla dzieci Silna grupa z śmietnika w reżyserii Iwony Borawskiej

 

Teatr w Trójmieście: rozmowy Katarzyny Kręglewskiej

17.00 Archiwalia teatru – spotkanie z Małgorzatą Abramowicz

18.00 Pamięć teatru w Gdańsku – spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem

20.00 Teatr w Trójmieście: BOTO czyta: Sybilla – premiera nagrania

21.30 Zamknięcie festiwalu Katarzyna Kręglewska, David Malcolm i Tomasz Wiśniewski

Program festiwalu może ulec zmianie.

 

Większość wydarzeń dostępna będzie bezpłatnie, na niektóre obowiązuje rezerwacja, a nagranie spektaklu Teatru Powszechnego będzie biletowane.

 

Więcej informacji: www.between.org.pl.

https://www.facebook.com/BETWEENPOMIEDZY

 

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespól Prasowy UG