Sukces Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

wyniki

Dwa złote medale – z takim bilansem Akademicki Chór UG zakończył udział w 3rd World Virtual Choir Festival 2021 w Indonezji organizowanym przez Bandung Choral Society.

Akademicki Chór UG między 30 kwietnia a 5 maja 2021 wziął udział w 3rd World Virtual Choir Festival 2021 w Indonezji organizowanym przez Bandung Choral Society. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością - zgromadziło ponad 100 uczestników (w tym 47 chórów) z 17 różnych państw.

Międzynarodowe Jury przyznało Akademickiemu Chórowi UG:

- złoty medal i 85.30 punktow w kategorii Mixed Choir pod dyrekcją Marcina Tomczaka

- złoty medal i 81.55 punktów w kategorii Non-virtual pod dyrekcją Anety Majdy

Ogłoszenie wyników odbyło się za pośrednictwem transmisji online, którą można obejrzeć tutaj.

 

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Istnieje od 1971 roku. W tym czasie zespół wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma także udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, zwycięstwa w olimpiadach chóralnych w Busan w Korei Południowej, w Bremie w Niemczech i w Xiamen w Chinach. Jest laureatem czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach m.in. w Wiedniu, Wilnie, La Valetcie /Malta/, Pradze, Pardubicach, Chojnicach, Krakowie oraz w Ohrid w Macedonii. Udziałem chóru stały się także liczne tournée koncertowe (ostatnio po Argentynie, Holandii i Niemczech, Włoszech i Słowenii oraz po Bałkanach). Zespół współpracował z największymi gwiazdami muzyki: z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jeanem Michelem Jarrem, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem, który z okazji 35-lecia Chóru napisał dla niego utwór „Missa Gratiatoria”, zarejestrowany na CD. Repertuar zespołu jest niezwykle zróżnicowany i obejmuje muzykę klasyczną, jak również jazz ,pop czy rock symfoniczny. Ma na swym koncie wiele nagrań a jego najnowszym wydawnictwem jest album „I’m goin’ to sing” z utworami negro spirituals. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest profesor Marcin Tomczak.

oprac. Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG