Delegat europejski z UG

Europejska Federacja Sportu Studenckiego (EUSA) ogłosiła z początkiem sierpnia nominacje członków Komitetu Technicznego na kadencję 2021-2025. Wśród nominowanych znalazł się Tomasz Aftański, starszy wykładowca oraz Zastępca Dyrektora CWFiS ds. sportowych. Przedstawiciel z UG został powołany na stanowisko Delegata Technicznego w Futsalu.

- Moja przygoda w strukturach Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego trwa już od 2008 roku i jestem szczęśliwy, że moje wysiłki zostały po raz kolejny docenione – relacjonuje nam Tomasz Aftański, który na futsalu zna się jak mało kto. Jest nie tylko delegatem oraz trenerem (prowadzi w Ekstralidze Futsalu Kobiet zespół AZS UG Futsal Ladies), ale także ekspertem telewizyjnym oraz współautorem jedynego podręcznika dla nauczycieli i trenerów o halowej odmianie piłki nożnej. W latach 2006-2008 pełnił także rolę selekcjonera reprezentacji Polski.

- Uważam, że właśnie dzięki temu przekrojowemu doświadczeniu mogę zaproponować EUSA wartość merytoryczną, która stanowi świetną podbudowę pod sukces nadzorowanych przeze mnie imprez. Jednak największą wartością są wspaniali ludzie, z którymi mam przyjemność współpracować. W ciągu tych kilkunastu lat miałem przyjemność koordynować pracę zespołów z różnych krajów, ludzi z różnymi temperamentami i zyskałem wiele sportowych przyjaźni. To wspaniała wartość – zaznacza Tomasz Aftański, do zadań którego należy przygotowanie oraz realizacja sportowej strony Akademickich Mistrzostw Europy oraz Europejskich Igrzysk Studenckich. Najbliższe zawody planowane są na 2022 rok w Łodzi. Jest w nich szansa na udział także studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

- Do tej pory nie byliśmy zbyt aktywni jako uczestnicy wydarzeń organizowanych przez EUSA, głównie ze względu na fakt, że mogą brać w nich udział zwycięzcy cyklu AMP w poszczególnych dyscyplinach. Wraz z rozwojem sportu na UG oraz coraz śmielszymi poczynaniami naszych studentów w rywalizacji AMP liczę, że nie będę jedynym reprezentantem UG podczas europejskiej rywalizacji – podsumowuje Aftański.

Warto dodać, że studenci z UG startowali do tej pory w Europejskich Igrzyskach Studenckich w Rotterdamie w tenisie kobiet oraz w Akademickich Mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej mężczyzn.

Poniżej zestawienie dotychczasowych zawodów EUSA, podczas których rolę Delegata Technicznego pełnił Tomasz Aftański:

Akademickie Mistrzostwa Europy:

- 2008 Wrocław (Polska)

- 2009 Podgorica (Czarnogóra)

- 2010 Zagrzeb (Chorwacja)

- 2011 Tampere (Finlandia)

- 2013 Malaga (Hiszpania)

- 2015 Poznań (Polska)

- 2017 Corum (Turcja)

- 2019 Braga (Portugalia)

Europejskie Igrzyska Studenckie:

- 2012 Cordoba (Hiszpania)