Oddać życie za Polskę - spotkanie autorskie z prof. Stefanem Chwinem

- Książka dotyczy idei samobójstwa altruistycznego w kulturze polskiej. Mowa w niej o tym, jak Polacy myśleli o samobójstwie altruistycznym w wieku XIX i XX i jakie to znalazło odbicie w naszej literaturze i sztuce, a także jak wpływało na życie duchowe i zachowania Polaków – mówi o swojej książce prof. dr hab. Stefan Chwin z Wydziału Filologicznego UG. Spotkanie  z autorem dobędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury w sobotę 11 września o godz. 14.00.

Książka pt. Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w literaturze polskiej XIX wieku to trzecia z książek z serii, dotyczącej problematyki samobójstwa, które opublikował prof. dr hab. Stefan Chwin.

- Jest to książka spośród tych trzech najbardziej polska. Pierwsza miała charakter filozoficzno-teoretyczny, obejmowała zagadnienia ogólne. Druga była poświęcona problematyce romantycznego samobójstwa egzystencjalnego w sztuce europejskiej – wyjaśnia autor. - Najnowsza dotyczy idei samobójstwa altruistycznego w kulturze polskiej. Mowa w niej o tym, jak Polacy myśleli o samobójstwie altruistycznym w wieku XIX i XX i jakie to znalazło odbicie w naszej literaturze i sztuce, a także jak wpływało na życie duchowe i zachowania Polaków- dodaje.

Prof. dr hab. Stefan Chwin

powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa - jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

O książce, serii, samobójcach romantycznych i nie tylko z prof. Stefanem  Chwinem rozmawiać będzie Dagny Kurdwanowska.

11 września (sobota) godz. 14.00. Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Wstęp wolny.

Więcej:  https://www.ratuszkultury.pl/?s=wydarzenie&id=715

Ewa K.Cichocka / Zespół Prasowy UG