Kręć Kilometry dla Gdańska i Uniwersytetu Gdańskiego!

Walcz o punkty dla UG, ale również o czystsze miasto dla nas wszystkich.  Po raz 9. ruszyła jesienna rywalizacja  „Rowerem do szkoły i pracy. Kręć kilometry dla Gdańska", w której mieszkańcy naszego miasta starają się zdobyć jak największą liczbę punktów poprzez jazdę ekologicznymi środkami transportu. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 13 września a zakończy się 12 listopada.

Jednym z powodów, dla którego warto wziąć udział w „Kręć kilometry dla Gdańska” jest poczucie bycia częścią społeczności. Elementem tej rywalizacji jest walka o najlepszy wynik między firmami, szkołami średnimi, uczelniami wyższymi, dzielnicami czy grupami nieformalnymi. Rzecz jasna, Uniwersytet Gdański bierze w tej zabawie udział. Wielu naszych pracowników dojeżdża na uczelnie na rowerach. Można włączyć się do gry wybierając w aplikacji team Uniwersytetu gdańskiego (jak to zrobić - podajemy na końcu informacji).

W zeszłym roku w ramach wydarzenia 4614 uczestników „wykręciło” ponad dwa miliony kilometrów!

Jest to nie tylko wielkie osiągnięcie, ale także krok w stronę czystszego Gdańska. Tak ogromny dystans przebyty za pomocą samochodu spowodowałby emisję ok. 500 ton CO2 do atmosfery. Jednym z celów akcji „Kręć kilometry dla Gdańska” jest zachęcanie mieszkańców miasta do wybierania ekologiczniejszych opcji transportu nie tylko w okresie letnim.

Poza ekologią warto też zwrócić uwagę na własne zdrowie. W zeszłym roku Gdańszczanie w ramach wydarzenia „Kręć kilometry dla Gdańska” spalili aż 61 milionów kalorii! Korzystając z rowerów, hulajnóg i rolek nie tylko oczyszczamy nasze powietrze, ale i nasze organizmy. Zatem - zamiast spalać paliwo -  spalaj kalorie!

Na uczestników, którzy osiągną szczególnie wysokie wyniki czeka wiele atrakcyjnych nagród:

• za „wykręcenie” 777 punktów - skarpetki z motywem rowerowym dla pierwszych 2 000 osób,
  • dla najbardziej aktywnych rowerzystów - bony do gdańskich sklepów rowerowych
  • za „wykręcenie” 7777 punktów - pamiątkowe plecaki z logo kampanii
  • nagrody niespodzianki dla pierwszej piątki kobiet i pierwszych pięciu mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych)
  • zwycięskie szkoły, uczelnie, firmy i dzielnice otrzymają pamiątkowe dyplomy

Dodatkowe punkty zdobywa się za przejazd z domu do pracy lub uczelni oraz za wybieranie tras dłuższych niż 1,5 kilometra.

Zapoznaj się z instrukcją (w załaczniku) i zacznij kręcić kilometry razem z innymi studentami i pracownikami UG.

Marcel Jakubowski (autor jest studentem I roku II stopnia Dziennikarstwa na specjalności Reklama oraz PR )