Arcymistrzyni szachowa z UG. Applåder till Julia

Szachistka Solnego Julia  Antolak, a jednocześnie studentka III roku Skandynawistyki na UG uzyskała podczas rozgrywek Szachowej Bundesligi Kobiet  trzecią i ostatnią wymaganą normę do uzyskania najwyższego kobiecego tytułu szachowego – arcymistrzyni (WGM). Po zatwierdzeniu tych norm przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) na najbliższym kongresie  nasza szachistka będzie 21 arcymistrzynią w historii Polskich Szachów.

W Baden-Baden rozgrywany był ostatni zjazd najsilniejszej kobiecej ligi na świecie. W trzech ostatnich rozegranych przez Julię Antolak meczach, dwa razy wygrała i uzyskała jeden remis.  Właśnie po tym remisie z byłą Mistrzynią Świata  i tegoroczną zdobywczynią Pucharu Świata - Alexandrą Kosteniuk, jedną z najsilniejszych rosyjskich szachistek mogła świętować zdobycie tytułu arcymistrzyni.

- Zdobycie tytuły arcymistrzyni bardzo wiele dla mnie znaczy, trenuję szachy od ponad 15 lat i był on przeze mnie wyczekiwany od dłuższego czasu – powiedziała nasza szachistka. -  Zawody rozgrywane w Niemczech należały do bardzo trudnych, wiedziałam jaka jest stawka partii z dawną mistrzynią świata Alexandrą Kosteniuk. Na szczęście pomimo dużych emocji, udało mi się zdobyć ostatnią normę i tytuł arcymistrzyni. Mam nadzieję, że jest to tylko jeden z sukcesów, a większe osiągnięcia jeszcze przede mną – zapowiedziała.

Julia Antolak w marcu tego roku została też złotą medalistką Akademickich Mistrzostw Świata w szachach online. Warto dodać, że tylko 20 kobiet w historii Polskich szachów ma tytuły arcymistrzyni.  21- latce tytuł przypadnie jako 21 kobiecie w Polsce.

Zespół TuRa Harksheide, której barwy reprezentowały w tym roku nasze dwie zawodniczki Julia Antolak i Maria Gościniak zajął w 12 zespołowej  lidze 7 miejsce zapewniając sobie pozostanie w gronie najlepszych na kolejny sezon. Julia dla drużyny zdobyła 8 punktów w 11 partiach, Marysia zaś dołożyła do dorobku drużyny 2 punkty.

 

Arcymistrzynia
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy