2080: Odyseja Plastiku. 12. edycja festiwalu NARRACJE

12. edycja festiwalu NARRACJE zaprasza od dziś  (22 października) do podróży w czasie, w rok 2080, kiedy – zgodnie z prognozami NASA – część Gdańska zostanie zalana przez Bałtyk. W festiwalu udział m.in. film Julity Wójcik, 2080: Odyseja plastiku.

W myśl fantastycznej koncepcji kuratorów festiwalu Kariny Kottovej i Piotra Sikory, nie wywoła to jednak ekologicznej katastrofy, jaką znamy z czarnych scenariuszy. Dla zaproszonych twórców wspólnym mianownikiem jest myślenie o przyszłości oparte na racjonalnym optymizmie.

W festiwalu udział weźmie m.in. film Julity Wójcik, 2080: Odyseja plastiku. - To słodko-gorzki film z głębokim sceptycyzmem ocenia ludzki rozsądek – zapowiadają organizatorzy.  Jego narracja komponuje swoiste requiem dla epoki plastiku pojawiającego się tu jako unikalny artefakt z przeszłości.

Poszczególne ujęcia – niczym sonda badająca tajemnice wodnych głębin – eksplorują zakamarki Strzyży, Potoku Królewskiego i Martwej Wisły, po to, by pokazać ten zapomniany relikt. Odyseja plastiku kończy się szczęśliwie: jego szczątki stają się ofiarą organizmów żerujących na dnie rzek, mórz i oceanów, znikają na zawsze w paszczękach żarłocznego bentosu…

Zdjęcia, dźwięk i montaż: Jacek Niegoda
Wykorzystano fragment utworu Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa
Specjalne podziękowania dla: Agnieszki Szymkiewicz oraz dr Haliny Kendzierskiej i dr Dagmary Wójcik-Fudalewskiej z Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Na NARRACJE odbywające się pod hasłem Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zapraszają do Wrzeszcza Dolnego 22 i 23 października 2021.

Więcej: https://narracje.eu/program/

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy