UG wśród prekursorów rugby akademickiego

Spotkanie z podpisania listu intencyjnego

Fot. Alan Stocki/UG

Rugby AZS UG to nowa sekcja sportowa utworzona dzięki współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Rugby Club Arka Gdynia. Umożliwi ona studentom i pracownikom UG udział w otwartych treningach tej dyscypliny olimpijskiej, a uczelni pozwoli stworzyć drużynę i dołączyć do międzynarodowej rywalizacji sportowej z najlepszymi uniwersytetami świata.

AZS UG oferuje studentom i pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego 24 sekcje sportowe prowadzone przez znakomitych instruktorów. Oferta jest ciągle poszerzana – od listopada dołączy do niej sekcja rugby, otwarta tak dla rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet. Możliwość treningu otrzymają studenci i pracownicy UG, którzy już mieli do czynienia z tym sportem (grupa zaawansowana), a także Ci, którzy dopiero będą chcieli rozpocząć przygodę z tą dyscypliną (grupa początkująca).

- Rugby to sport, który jest obecny na najlepszych uniwersytetach świata, takich jak Oxford czy Cambridge, ale także uczelniach słynnej bluszczowej ligi, czyli wschodniego wybrzeża USA. To kolebka tego sportu jako dyscypliny uprawianej na uniwersytetach - mówi prof. dr hab. Kamil Zeidler z WPiA UG. - Tworząc sekcję rugby AZS UG myślimy, że może za kilka lat dołączymy do tej międzynarodowej rywalizacji sportowej

W Polsce rugby akademickie dopiero się rozwija, a drużyny funkcjonują zaledwie na kilku uczelniach. Jednak warto dodać, że treningi rugby na UG odbywały się już w latach 80. na boisku przy ul. Wita Stwosza. 

 - Jako AZS Uniwersytet Gdański chcemy się znaleźć wśród prekursorów rugby akademickiego. Zaproponujemy studentom udział w otwartych treningach, a później będziemy chcieli stworzyć drużynę uczelnianą – mówi Piotr Walczak, Prezes AZS UG. – W Gdyni mieści się jeden z najlepszych obiektów w Polsce - Narodowy Stadion Rugby. Tam tez będą odbywały się treningi naszej sekcji. Warto podkreślić, że dzięki sztucznej murawie możliwe będą treningi niemal w każdych warunkach pogodowych.

W organizacji sekcji AZS UG wesprze uczelnię Rugby Club Arka Gdynia. Słowa podziękowania należą się trenerom - Dariuszowi Komisarczukowi oraz Markowi Skindelowi, którzy zdeklarowali, że osobiście poprowadzą treningi i zobowiązali się, że zorganizują wszystko, co się z tym wiąże.

Nabór do nowej sekcji rugby AZS UG jest już otwarty. Wszyscy zainteresowani treningami w sekcji proszeni są o kontakt z trenerem sekcji - Marek Skindel (tel. 698 522 440) oraz Dariusz Komisarczuk (tel. 515 215 042). Treningi będą się odbywały w poniedziałki i czwartki (godz. 19:00) na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni. Dodatkowe informacje niebawem na stronach AZS UG i FB AZS UG

W poniedziałek, 22 listopada br., został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia sekcji Rugby AZS UG. W spotkaniu uczestniczyli Jego Magnificencja Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Piotr Walczak, Prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytet Gdański, prof. dr hab. Kamil Zeidler z WPiA UG oraz przedstawiciele Rugby Club Arka Gdynia: Daniel Bartkowiak, członek Zarządu RCAG, Dariusz Komisarczuk, naczelny trener RCAG oraz Marek Skindel, trener RCAG.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG