Manipulacja, demagogia, propaganda i Makbet. Bezradność filozofa

Rozmowy i rozważania w Teatrze Szekspirowskim z Makbetem w tle będą dotyczyły manipulacji, demagogii i propagandy. - O tym, jak infekują one nasz język, jak degradują naszą wyobraźnię i upośledzają nasze myślenie – informują organizatorzy kolejnego spotkania w z cyklu Bezradność Filozofa.

Pragnieniem prof. Jerzego Limona z UG i dyrektora Teatru Szekspirowskiego było, aby teatr był miejscem debat na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata – podkreślali organizatorzy cyklu spotkań.

Rozmowy i rozważania będą dotyczyły manipulacji, demagogii i propagandy. - O tym, jak infekują one nasz język, jak degradują naszą wyobraźnię i upośledzają nasze myślenie. Jak zamykają nas w urojonej, paranoidalnej, alternatywnej rzeczywistości, którą kontrolują pozbawieni skrupułów polityczni spin doktorzy, pseudodziennikarze i patoinfluencerzy – informują organizatorzy.

Cykl spotkań w Teatrze Szekspirowskim pt. Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle trwa od 23 kwietnia 2021 roku - 457. rocznicy Urodzin Williama Szekspira. Rozmowy organizowane są raz w miesiącu, a pierwsza z nich inspirowana była  szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, a poświęcona twórczości zmarłego wiosną prof. Jerzego Limona.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak, filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Anna Strzałkowska, socjolożka, aktywistka na rzecz równego traktowania, wykładowczyni UG i Michał Rusinek literaturoznawca, tłumacz, pisarz, wykładowca UJ. Podczas dyskusji tradycyjnie pojawi się nawiązanie do literatury. Fragmenty Makbeta Szekspira zaprezentuje Maria Kania.

- Porozmawiamy o „mowie nienawiści”, którą posługuje się dziś populistyczna propaganda. O szczuciu, insynuacjach, szkalowaniu, nienawistnych sugestiach, krzywdzących pomówieniach – zapowiadają organizatorzy. - O władzy budowanej na strachu przed Innym i mechanizmie kozła ofiarnego. O sprawowaniu kontroli nad społeczeństwem poprzez podsycanie nienawiści. O tragicznych konsekwencjach, do których to prowadzi. Wystarczy wspomnieć uchodźców umierających na polsko-białoruskiej granicy, nękanie osób LGBT, zabójstwo Pawła Adamowicza - dodają. 

Anna Strzałkowska jest psycholożką i socjolożką, nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Gdańskim, autorką książek i publikacji z zakresu inkluzji społecznej (m.in. “Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem”, “Upragniona i nieznośna dorosłość”). Była współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku, założycielka Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, współkoordynatorka Modelu na rzecz Równego Traktowania. Z zamiłowania trenerka i konsultantka w zakresie zarządzania różnorodnością w biznesie.

Michał Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem. Przez wiele lat pełnił rolę osobistego sekretarza wybitnej noblistki – poetki Wisławy Szymborskiej. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor habilitowany literaturoznawstwa. Adiunkt Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Autor książek dla dzieci, które w żartobliwy i inteligentny sposób opisują otaczający nas świat.

6 grudnia (poniedziałek), godz. 18.00 , bilety - 10 zł.

Więcej: https://teatrszekspirowski.pl/wydarzenia/bezradnosc-filozofa/

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół PrasowyUG