Ni to widmo, ni to chimera. Spotkanie autorskie o Kaliningradzie

- Na pierwszy rzut oka to zwykła rosyjska prowincja, może bardziej zakompleksiona, porównująca się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga. Ale równocześnie pod powierzchnią kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera – napisano w zapowiedzi książki pt. Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu. Na spotkanie z autorką Pauliną Siegień zaprasza Zakład Rosjoznawstwa, Literatury i Kultury Rosyjskiej na Wydziale Filologicznym UG.

Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od północnej granicy Polski leży półmilionowe miasto. Dziś Kaliningrad, dawniej było pruskim Königsbergiem i było też Królewcem. Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu - to tytuł książki autorstwa Pauliny Siegień, absolwentki filologii rosyjskiej i doktorantki na Wydziale Filologicznym UG, dziennikarki i tłumaczki, wydanej przez Wydawnictwo Czarne.

 - Nie sztuką jest pięknie opisać miasto piękne. Sztuką jest opisać tak miasto brzydkie. Paulinie Siegień się to udało. Ma tyle czułości i ciekawości dla Kaliningradu, że po przeczytaniu jej książki natychmiast chciałoby się tam pojechać, zobaczyć miasto przez pryzmat opowiedzianych przez nią historii, które kluczą, zawracają, zataczają kręgi po to, by później skupić się na jakimś szczególe – napisała o książce w swojej recenzji Ludwika Włodek.

Paulina Siegień jest etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską, z zawodu dziennikarką i tłumaczką. Ukończyła Studium Europy Wschodniej UW, a obecnie doktoryzuje się na Wydziale Filologicznym UG. Współpracuje z Krytyką Polityczną i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Kilkanaście lat temu trafiła do Kaliningradu, który nieoczekiwanie stał się częścią jej życia. Przez kilka lat pisała o tym mieście i obwodzie kaliningradzkim dla Gazety Wyborczej.

Spotkanie z autorką zapowiedziane jest na 18 stycznia na platformie MS Teams (wtorek) w godz. 10.00-11.30.

Link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MmE4ZDg5MWYtNDQyYS00NWZkLWFiMDItMTM4OGUyMTMxNmVj%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22b2b950ec-1ee3-4d9d-ac5e-4dd9db5e0b73%22%2c%22Oid%22%3a%2273462d6d-0c34-497f-bed6-80ce6eac5b8c%22%7d

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy