Dwory polskie w BUG. Wernisaż wystawy dr. Macieja Rydla

foto

Ponad 60 prac plastycznych liczy nowa wystawa w Bibliotece Głównej UG. Wernisaż wystawy pt. Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla. Na ratunek ginącego dziedzictwa narodowego odbył się 4 lutego 2022 w sali wystawowej BUG. Ekspozycją będzie czynna  do 9 marca 2022.

Wystawa w BUG jest największą z dotychczasowych wystaw dr. Macieja Rydla. Objęła obrazy dworów oraz publikacje poświęcone malarzom siedzib ziemiańskich. Otwarcie wystawy poprzedził wykład autora pt. Malarze polscy utrwalający wizerunki dworów i pałaców.

Dr Maciej Rydel od ponad 40 lat dokumentuje i maluje polskie dwory. Zarówno te, które powróciły do dawnej świetności, ale także te, które przestały już istnieć. Historię siedzib polskiego ziemiaństwa nie tylko maluje pędzlem, ale także opisuje w publikacjach.

Dotychczas, dr Maciej Rydel zaprezentował swoje prace na 27 wystawach w Polsce oraz za granicą (Bruksela, Londyn, Litwa). Głównie były to fotografie polskich dworów, a trzy wystawy stanowiły ekspozycje akwarel.

Dr Maciej Rydel:

Przez lata związany z Wydziałem Ekonomicznym UG. Z pasji dokumentalista polskich dworów i historii ziemiaństwa. Wiceprezes zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Właściciel zbioru ikonografii polskich dworów oraz autor wielu książek historycznych dotyczących dziejów polskich dworów. W 2014 roku za działalność społeczną na rzecz ratowania dziedzictwa narodowego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Fotografie oraz akwarele jego autorstwa znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Jest także kronikarzem rodu Rydlów i organizatorem zjazdu rodu Rydlów w 2000 roku w Bronowicach, z okazji 100-lecia najsłynniejszego polskiego wesela.

Patronat honorowy nad wystawą: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Sponsor: UNISOFT SP. Z O.O.

Wystawa będzie czynna w sali wystawowej Biblioteki Głównej UG przy ul. Wita Stwosza 53 od 5 lutego do 9 marca 2022 r. Godziny otwarcia wystawy: w dni powszednie od 9.00 do20.00 oraz w  soboty od 10.00 do 15.00.

 

Fotografie: Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG
Ewa K. Cichocka/Zespół Prasowy UG