Zespół z UG wygrał FINAŁY KONKURSU MAKEATHON 2022 SEA-EU!

W chorwackim Splicie, w tamtejszym Parku Naukowo - Technologicznym, odbyły się finały konkursu SEA-EU Makeathon. W wydarzeniu udział wzięli finaliści lokalnych makeathon’ach organizowanych wcześniej na uniwersytetach partnerskich SEA-EU, z Brestu, Malty, Kadyksu, Splitu oraz Gdańska. Nasza drużyna zwyciężyła!

Zawody w Splicie zorganizowano w dniach 10 - 11 marca br. Gdańsk reprezentował zespół studentów Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG w składzie: Jakub Możejko, Kamil Schlagowski, Kamil Plewka, Kacper Budniak.

Drużyna zaproponowała aplikację i narzędzie Studdy Buddy! mające postać platformy wsparcia i współpracy studentów w zakresie opanowywania materiału. Celem projektu jest przeciwdziałanie zbyt dużej liczbie studentów rezygnujących z nauki w trakcie pierwszego roku studiów.

Nasi studenci, po wielu godzinach przygotowań, stanęli do rywalizacji z pięcioma innymi zespołami.  Jury oceniało, prowadzone w języku angielskim, pięciominutowe prezentacje. W tym krótkim czasie należało pokazać zasadność rozwiązania, które przede wszystkim powinno było wpisywać się w co najmniej jeden z 17 celów zrównoważonego rozwoju.

Pozostałe kryteria oceny jury to: wkład w życie kampusu, wpływ i innowacyjność rozwiązania, możliwość skorzystania przez inne uczelnie w SEA-UE z rozwiązania, komplementarność zespołu.

Oceniana była także sama prezentacja, tzw. pitching oraz dyscyplina czasowa.

Ogromny wysiłek włożony w przygotowanie wystąpienia przyniósł efekt: zespół Uniwersytetu Gdańskiego stanął na podium, zajmując pierwsze miejsce!

- Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa, które upewnia nas, że projekt Study Buddy jest dobrą odpowiedzią na problemy z nauką i szeroko pojętym studiowaniem, na jakie trafią studenci i na jakie trafiliśmy my sami - mówi Kacper Budniak odpowiedzialny w Studdy-Buddy! między innymi za działania marketingowe. - Wytycznymi naszej aktywności są 4 z 17 celów zrównoważonego rozwoju. Wierzymy, że dobra jakość edukacji może stanowić rozwiązanie całego wachlarza problemów. Jesteśmy w pełni zaangażowani w to, co robimy. Łączy nas entuzjazm, poczucie wspólnoty i podejście oparte na skutecznym działaniu. Tworzymy miejsce, gdzie każdy student otrzyma pomoc, na którą go stać i może odnaleźć siebie pomagając innym. Broniąc tego, w co wierzymy i promując to, co robimy zmienimy środowisko studentów na przyjazne i bezpieczne.

Studenci pracowali pod czujnym okiem Izabeli Disterheft z Biura Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, która zadbała o to, aby prezentacja zespołu pod każdym względem: merytorycznym, technicznym, jak i scenicznym była bez zarzutu.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy i zaangażowania, jakie zespół włożył w to zadanie. Każdy „pitch” ma bowiem swoją strukturę, aby jednak prezentacja wypadła wzorowo i była interesująca z punktu widzenia odbiorcy - należy ją wielokrotnie przećwiczyć. W przypadku naszego zespołu zadanie było tym trudniejsze, iż prezentowały je cztery osoby. Z radością przyglądałam się, jak studenci wdrażają kolejne sugestie, jak z każdym spotkaniem coraz lepiej, z ogromną determinacją, konsekwentnie i uważnie pracują, by przekazać jak najlepiej ideę projektu Study - Buddy!” - mówi Izabela Disterheft.

Ale sam konkurs to nie wszystko. Niezwykle ważne jest bowiem zacieśnianie współpracy z uniwersytetami partnerskimi, umożliwianie studentom budowania sieci kontaktów za granicą. To działanie długofalowe, które otwiera zarówno uczelni, jak i jej studentom mnóstwo nowych możliwości.

Zespołowi gratulujemy zwycięstwa!

Biuro Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym