Kontynuujemy tradycję żeglarską UG. Nowe wyjazdy dostępne dla społeczności akademickiej

Od laików po profesjonalistów. Niezależnie od stopnia wtajemniczenia na fanów żeglarstwa w UG czekają nowe inicjatywy, wyjazdy i rywalizacje. Już w maju, dzięki współpracy Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu z Yacht Clubem w Rewie, ruszą żeglarskie wyjazdy rekreacyjne dla społeczności akademickiej naszej uczelni. Od czerwca zapraszamy na wędrówki żeglarskie po Wielkich Mazurskich Jeziorach. W planach są także zajęcia żeglarskie z wychowania fizycznego i przystań Uniwersytetu Gdańskiego.

Aleksandra Melzacka (left) and Kinga Łoboda (right) . Second place in 49erFX class during the World Cup competition

W zeszłym roku Aleksandra Melzacka (z lewej) pojechała wraz z absolwentką UG Kingą Łobodą (z prawej) na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. 

Tradycja żeglarstwa na UG sięga praktycznie początków naszej instytucji. Już wtedy odbywały się pierwsze wyjazdy rekreacyjne na Mazury. Nasza uczelnia może się także pochwalić wieloma sukcesami w tej dyscyplinie. Rzadko zdarza się, żebyśmy z Akademickich Mistrzostw Polski nie przyjechali ze złotym czy srebrnym medalem. UG jest też almą mater wielu znamienitych żeglarzy m.in. Macieja Grabowskiego, który reprezentował Polskę na trzech igrzyskach olimpijskich, czy Aleksandrę Melzacką i Magdalenę Kwaśną — olimpijki z Tokio 2020. Na naszej uczelni studiowali także wybitni żeglarze lodowi - najmłodszy mistrz świata w bojerach Michał Burczyński oraz Sara Piasecka, złota medalistka mistrzostw Europy.

Magdalena Kwaśna - student at the Faculty of Social Sciences, Olympian at the Tokyo 2020 Games, photo by Robert Hajduk PŻŻ

Magdalena Kwaśna - studentka na Wydziale Nauk Społecznych, olimpijka z igrzysk w Tokio 2020, fot. Robert Hajduk PŻŻ

Obecnie żeglarstwo na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonuje w trzech formach: sportowej, rekreacyjnej i dydaktycznej. - Tę pierwszą kategorię rozwijamy w ramach sekcji AZS. Naszym głównym celem jest start w Akademickich Mistrzostwach Polski. Natomiast osobom zainteresowanym żeglarstwem rekreacyjnym proponujemy wędrówki żeglarskie po Wielkich Jeziorach Mazurskich - mówi dr Jan Patok, Dyrektor CWFiS. - Prowadzimy też zajęcia wychowania fizycznego z żeglarstwa dla studentów z Wydziału Oceanografii i Geografii. Młodzi badacze uczą się odpowiedniego zachowania na wodzie oraz zdobywają umiejętności, które przydadzą się im w przyszłej pracy zawodowej.

Sailing trips on the Great Mazurian Lakes

Wędrówki żeglarskie po Wielkich Jeziorach Mazurskich

Dzięki współpracy nawiązanej pomiędzy Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG a Yacht Clubem w Rewie powstał nowy program żeglarski dostępny dla naszej społeczności akademickiej. Będzie to cykl pięciu lub sześciu sobotnich spotkań. Pierwsze z nich odbędzie się już w maju b.r. Zajęcia przeznaczone są dla osób bardziej doświadczonych, jak i dla całkowitych laików. 

Na wyjazd będzie można zapisać się po opublikowaniu komunikatu ze szczegółami w portalu studenta lub bezpośrednio kontaktując się z prowadzącym mgr. Robertem Budnikiem.  - Jeśli zainteresowanie będzie duże to rozważymy też przygotowanie w Rewie zajęć żeglarskich z wychowania fizycznego - zapowiada dr Jan Patok. 

Jednak plany dotyczące żeglarstwa UG sięgają o wiele dalej niż nowe zajęcia wychowania fizycznego. - Zakładamy także możliwość budowy przystani żeglarskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Górkach Wschodnich. Ruszyły już wstępne prace zespołu roboczego, który ma na celu opracowanie koncepcji i znalezienia środków na przystosowanie naszego obiektu na ul. Ornitologów do pełnienia roli centrum żeglarstwa i sportów wodnych UG - mówi mgr Tomasz Aftański, Zastępca Dyrektora ds. sportowych CWFiS. 

Tymczasem w maju nasza sekcja powalczy o medale nie w jednym, a w dwóch wydarzeniach - w Akademickich Mistrzostwach Polski w Wilkasach oraz w Akademickich Mistrzostwach Pomorza w Rewie. W tym samym miesiącu rozpoczną się wyjazdy rekreacyjne do Rewy. W czerwcu zapraszamy na działania w ramach akcji “Wędrówki Żeglarskie po Wielkich Jeziorach Mazurskich”, czyli szkolenie żeglarskie oraz obozy, które odbędą się w Węgorzewie.

 - Nowe inicjatywy umacniają długą tradycję naszej uczelni jako uniwersytetu "żeglarskiego" - podsumował dr Jan Patok. 

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG