Premiera książki Stefana Chwina „Wolność pisana po Jałcie” - relacja

20 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 miłośnicy literatury tłumnie przybyli do Biblioteki Ratuszowej na premierę książki Stefana Chwina Wolność pisana po Jałciewydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Spotkanie z autorem książki poprowadził Michał Nogaś. Goście wydarzenia mogli zakupić książkę w cenie promocyjnej i otrzymać podpis autora. Trzecią pozycję z Serii prozatorskiej, której wydawcą jest WiMBP w Gdańsku, można zakupić w księgarni internetowej WUG oraz w sklepie internetowym WiMBP i filiach biblioteki na terenie Gdańska.

Głównym tematem rozmowy była tytułowa wolność oraz pojęcia bezpośrednio z nią związane: niepodległość i suwerenność. Stefan Chwin zauważył, że chętnie idealizujemy czasy minione, natomiast nie możemy zapominać, że w przeszłości wolność była traktowana jako luksus. Obecnie mamy do czynienia z kreacją historii, co widoczne jest zwłaszcza w szkolnych podręcznikach – można odnieść wrażenie, że we wszelkich zrywach wolnościowych uczestniczyła większość, podczas gdy w rzeczywistości wielu ludzi tak naprawdę starało się dostosować do realiów, w jakich przyszło im żyć. Wolność pisana po Jałcie jest książką niezwykle aktualną wobec współczesnych wydarzeń, toteż spotkanie było dobrą okazją do analizy i osadzenia w kontekście historycznym procesów zachodzących na naszych oczach.

- W swojej najnowszej książce Stefan Chwin przygląda się Polsce pojałtańskiej i jej mieszkańcom, którzy po wielu latach walki o wolność nie bardzo wiedzą, co począć ze swoim zwycięstwem. Książka ta łączy głęboki namysł nad skomplikowanymi kolejami dwudziestowiecznej historii z wyczuciem paradoksu dziejów, który pewnie nigdy już nas nie opuści. Sugeruje, że MTV powinno dostać Pokojową Nagrodę Nobla. Podpowiada, o czym w Polsce lepiej głośno nie mówić. Ujawnia, czego tak naprawdę się boimy. Pyta, jak wyzwolić się od Polski – tak o najnowszej książce prof. Chwina mówi literaturoznawca dr Piotr Sitkiewicz.

Książka została wydana przez Wydawnictwo UG oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

fot. Marek Demczuk
Wydawnictwo UG/ Milena Szabat