Sukces studentów UG w międzynarodowym konkursie startupowym!   

Trzy zespoły złożone ze studentów Uniwersytetu Gdańskiego miały okazję wziąć udział w międzynarodowym konkursie startupów uniwersyteckich STup!2022 w Chorwacji, który odbył się w drugiej połowie czerwca. Głównym organizatorem wydarzenia była uczelnia partnerska SEA-EU, Uniwersytet w Splicie.  Do rywalizacji przystąpiły 42 zespoły, reprezentujące 21 uczelni z 16 krajów świata.    

Uniwersytet Gdański ​reprezentowali:

Kamil Schlagowski, Jakub Możejko, Kamil Plewka (WMFiI) oraz Kacper Budniak (WZ i WMFiI). Drużyna  przedstawiła narzędzie Study Buddy! mające postać platformy wsparcia i współpracy studentów w zakresie opanowywania materiału. Jej celem jest przeciwdziałanie zbyt dużej liczbie studentów rezygnujących z nauki w trakcie pierwszego roku studiów.   

Michalina Biedrzycka (MWB) z projektem „BEELEA", w którym przymierza się do produkcji kosmetyków z kłokoczki południowej będącej pod ochroną na terenie Polski. Pierwsze badania składu lipidowego nasion zakończyły się sukcesem. W dalszych planach jest przywrócenie rośliny do środowiska i początek produkcji.

Zespół "Barter"

Zespół Barter

Kanstantsin Suvorau i Marcin Zydek (WF), którzy zaprezentowali pomysł platformy internetowej „Barter” służącej odpłatnemu pożyczaniu przedmiotów niepotrzebnych na co dzień (np. sprzęty do majsterkowania, rzutnik, namiot). Dzięki Barterowi można znaleźć każdą potrzebną rzecz w pobliżu, a dodatkowo zarobić na wypożyczaniu.

Same przygotowania studentów do udziału w finale trwały od kwietnia i  były prowadzone przez dr Joannę Próchniak z Wydziału Zarządzania oraz Izabelę Disterheft z Biura Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. Szkolenia obejmowały konsultacje z ekspertami m.in. dr Błażejem Lepczyńskim odpowiedzialnym za wprowadzenie do specyfiki funkcjonowania i oczekiwań funduszy Venture Capital i dr Sebastianem Susmarskim. Z kolei dr Próchniak i p. Disterheft przeprowadziły szereg treningów ​i konsultacji obejmujących​: tworzenie prezentacji pitchdeck, występowania na scenie z rygorem czasowym oraz odpowiadania na pytania jury konkursowego. Nad koordynacją wszystkich działań czuwało Biuro SEA-EU. 

- Przygotowanie studenckich zespołów do zaprezentowania pomysłu, czy rozwiązania na międzynarodowej scenie to proces, który wymaga sporego zaangażowania. Jest tu czas na kreację, pracę przy budowaniu kolejnych slajdów prezentacji względem jasnej struktury, a także czas na opracowywanie narracji. Następnie przychodzą zajęcia praktyczne: czyli ćwiczenia samego wystąpienia. Osobiście mam każdorazowo ogromną przyjemność wspierać studentów, którzy wykazują mnóstwo determinacji, są ambitni, otwarci, odważni. Przy okazji - są oni dla mnie źródłem inspiracji i wiedzy - mówi Izabela Disterheft.

Po intensywnych przygotowaniach przyszedł czas na finał konkursu w Splicie. Pierwszego dnia wydarzenia odbyły się prezentacje wszystkich ​ zawodników podzielonych na grupy według obszarów tematycznych startupów. Zespoły miały 5 minut na prezentację ​pomysłu biznesowego i dodatkowe 5 minut na pytania jury. Oprócz części konkursowej w programie zaplanowano panel „Universities & Innovation” oraz wykłady ekspertów ze świata biznesu.  Po długich naradach jury do finału wytypowało 10 drużyn, w tym Barter, który ostatecznie uzyskał drugą nagrodę.  

Samo wzięcie udziału w tym konkursie już jest dobrą okazją, żeby wybrzmieć na arenie międzynarodowej. Z Chorwacji wróciliśmy z masą przemyśleń, pomysłów oraz motywacji do dalszego rozwoju naszego startupu. Zdobyliśmy cenne kontakty i doświadczenie rozmawiając z ekspertami, inwestorami oraz innymi przedsiębiorcami. Uważamy, że ten wyjazd wart był w 100% poświęconego czasu i zaangażowania. Dziękujemy Uniwersytetowi Gdańskiemu oraz European University of the Seas SEA-EU za możliwość uczestnictwa w tym wspaniałym wydarzeniu – podsumowuje Kanstantsin Suvorau, lider zwycięskiego zespołu Barter.  

Spotkanie z Rektorem

Po powrocie do Gdańska zostało zorganizowane spotkanie podsumowujące konkurs, w którym wzięli udział studenci repezentujący UG, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, dr Sebastian Susmarski i Izabela Disterheft z Biura Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym oraz Natalia Lubińska z Biura SEA-EU.    

Sukces był możliwy dzięki zaangażowaniu, determinacji i ciężkiej pracy studentów, co warto docenić, gdyż przygotowania odbywały się w pracowitym okresie, tj. pod koniec semestru i w czasie sesji. Studenci wykazali się też niezwykłą wzajemną życzliwością, wspierali się i kibicowali wzajemnie do samego końca. Takie postawy powodują, że jako nauczyciel akademicki odczuwam ogromną satysfakcję – komentuje dr Joanna Próchniak.  

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy najbardziej przedsiębiorczych studentów na UG!   

Relacja filmowa z wydarzenia https://www.youtube.com/watch?v=apVBXy6yMrU

Biuro SEA-EU