Brąz naszych studentek podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Futsalu

Choć wakacje w pełni, to nie wszyscy odpoczywają. Dwie nasze zawodniczki Paula Zawistowska oraz Weronika Wieżynis osiągnęły historyczny wynik i wraz z Akademicką Reprezentacją Polski w futsalu kobiet zdobyły trzecie miejsce na świecie!

Turniej odbywał się w dniach 18-24 lipca 2022 w portugalskich miastach Braga oraz Guimaraes, a poprzedzało go tygodniowe zgrupowanie w Pruszkowie. Nasze zawodniczki zakwalifikowały się do wąskiej kadry głównie dzięki świetnym występom naszej uniwersyteckiej drużyny zarówno w Akademickich Mistrzostwach Polski jak i w Ekstralidze Futsalu kobiet PZPN.

- To na pewno ogromny sukces całego naszego futsalowego środowiska. Jako Uczelnia i Klub jesteśmy dumni, bo to w naszych barwach swoją przygodę z futsalem zaczęły zarówno Weronika jak i Paula. Jestem przekonany, że to nie koniec i będziemy jeszcze świadkami kolejnych awansów naszych studentek zarówno do kadry akademickiej jak i do seniorskiej reprezentacji Polski – podkreśla Tomasz Aftański, trener sekcji futsalu kobiet AZS UG.

Polki w Portugalii wygrały 3 mecze, a przegrały jedynie w półfinale ze świetnymi Brazylijkami. Podopieczne Wojciecha Weissa w meczu o brąz nie dały szans Nowej Zelandii wysoko wygrywając 5:0.

- Akademickie Mistrzostwa Świata to najważniejsza i największa impreza dla studentów w danej dyscyplinie sportowej. Czułam ogromny zaszczyt, że wraz z Paulą było nam dane zagrać w kadrze narodowej. Dla mnie był to debiut, do tego bardzo udany, w barwach narodowych. Atmosfera w drużynie była bardzo dobra, nastawiona na sukces oraz pełna wsparcia. Granie przeciwko takim drużynom jak np. Brazylia zostanie ze mną do końca życia! Brązowy medal AMŚ to z pewnością sukces, którego futsalowe środowisko nie zapomni na długo – relacjonuje Weronika Wieżynis.

Rzeczywiście nieco więcej doświadczenia na arenie międzynarodowej ma młodsza Paula Zawistowska, która jeszcze w czerwcu zadebiutowała w reprezentacji Polski na turnieju w Chorwacji. Wrażenia z Portugalii miała jednak podobne.

- Turniej akademickich mistrzostw świata to była niesamowita przygoda.  Wielkie emocje i walka o medale z drużynami z całego świata a dodatkowo świetne momenty spędzone wspólnie z zespołem. Zdobycie brązowego medalu na takich zawodach to spełnienie marzeń i niezastąpione wspomnienia, które pozostaną ze mną na zawsze – podsumowała Paula Zawistowska.

Gratulujemy naszym studentkom i życzymy kolejnych sukcesów w kolejnym sezonie ligowym AZS UG Futsal Ladies.

 

Zdjęcia: Ewa Milun, FISU, Archiwum prywatne
AZS UG