Otwarcie wystawy „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki”

Wystawa

Wystawa będzie dostępna od 5 sierpnia do 30 września przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku. 

Do 30 września przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku można oglądać nową wystawę pt. „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki”. W dniu otwarcia - 5 sierpnia - na skwerze Heweliusza odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięły udział trzy naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem rozmowy były m.in. kobiety jako kandydatki na stanowisko rektora oraz porady dla młodych badaczek. 

Spotkanie prowadził dr Maciej Goniszewski, kierownik Radia MORS, na początek przywołując dorobek Elżbiety Koopman, żony Jana Heweliusza i pierwszej badaczki na terenie Rzeczypospolitej. Temat słynnej astronomki kontynuowała prof. Małgorzata Książek-Czermińska, która opowiedziała o swoich staraniach w ustanowieniu nagrody jej imienia: - Teraz, wraz z powstaniem związku trzech największych gdańskich uczelni, warunki do ponownego ustanowienia takiego wyróżnienia są lepsze niż kiedykolwiek - mówiła.

From left: prof. Maria Mendel, prof. Adriana Zaleska-Medynska, dr Aleksandra Brodecka Goluch

Od lewej: prof. Maria Mendel, prof. Adriana Medynska-Zaleska, dr Aleksandra Brodecka Goluch

Po krótkim wstępie rozpoczął się panel dyskusyjny. Wzięły w nim udział prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, chemiczka, dyrektor Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita, prof. dr hab. Maria Mendel, pedagożka, Prorektor ds. Kształcenia w UG w latach 2008-2012 oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch, oceanografka, która pełniła rolę kierownika rejsu badawczego SEA-EU od Gdyni do Kadyksu. 

Prowadzący dr Maciej Goniszewski najpierw zapytał się uczestniczki o najciekawsze, ich zdaniem, postacie z nowootwartej wystawy. Prof. Maria Mendel i prof. Adriana Medynska-Zaleska zwróciły uwagę na osoby bliskie ich dziedzinom, czyli kolejno na pierwsze studentki pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego oraz na prof. Wandę Szczepułę - mikrobiolożkę, pierwszą kobietę, która otrzymała tytuł profesora na Politechnice Gdańskiej. Natomiast dr Aleksandra Brodecka-Goluch opowiedziała o prof. Mariannie Sankiewicz-Budzyńskiej, Prorektor ds. Kształcenia PG, która pełniła tę rolę w okresie stanu wojennego. 

W trakcie dyskusji padło także pytanie o to, czy gdańskie uczelnie są gotowe na kobietę w roli rektora. - Na pewno nie będzie tak, że kobiety nagle pojawią się na wszystkich stanowiskach rektorskich w Polsce. Natomiast widzimy już pierwsze zmiany. Jesteśmy kierownikami katedr, prorektorami, więc na pewno przyjdzie czas kiedy na gdańskiej uczelni kobieta zostanie rektorem - powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska. Uczestniczki panelu rozmawiały także o dyskryminacyjnych komentarzach, które zniechęcają kobiety do starania się o ważne funkcje kierownicze.
Pozytywnym akcentem ten wątek zakończyła obecna na widowni Magdalena Nieczuja-Goniszewska, współautorka wystawy „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki” przytaczając dwa przykłady kobiet na stanowisku rektora w trójmiejskich uczelniach - prof. Ludmiłę Ostrogórską, rektorkę Akademii Sztuk Pięknych w latach 2008-2016 oraz prof. Barbarę Krupę-Wojciechowską, rektorkę Akademii Medycznej w Gdańsku między 1983 a 1990 r.

dr Ewa Bojaruniec-Król talks about the content of the exhibition.

dr Ewa Bojaruniec-Król opowiada o treści wystawy.

Na koniec wydarzenia dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego Marta Szaszkiewicz wraz z dr Ewą Bojaruniec-Król, kierowniczką Muzeum Nauki Gdańskiej zaprowadziły wszystkich pod Kościół św. Katarzyny, gdzie do 30 września będzie stała wystawa przedstawiająca sylwetki najważniejszych badaczek związanych z uczelniami Związku im. Daniela Fahrenheita. - Było tyle ważnych postaci, a miejsca na tablicach tak mało - mówiły organizatorki inicjatywy.  - Liczymy na to, że to dopiero początek serii promującej nasze naukowczynie i ich osiągnięcia.

Ważnym aspektem wystawy jest też wątek działalności społecznej badaczek.

Wystawa ma kolejno wędrować na kampusy Uczelni Fahrenheita i - być może na kampusy innych uczelni pomorskich.

Autorkami tekstów i koncepcji wystawy są: dr Ewa Bojaruniec- Król (MG), Monika Głowińska (MG), Magdalena Jaszcza (UG), dr Anna Lepacka (PG), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (UG), prof. dr hab. Beata Możejko (UG), Magdalena Nieczuja-Goniszewska (UG), Marta Szaszkiewicz (UG) i Barbara Ząbczyk-Chmielewska (PG).

Autorem projektu graficznego jest Alan Stocki (UG)

Zapraszamy do oglądania!

fot. Marcel Jakubowski
fot. i tekst Marcel Jakubowski