Idzie zima, a z nią 7. edycja Nordic Focus Festival

Już po raz siódmy Uniwersytet Gdański ma okazję zaprosić mieszkańców Trójmiasta na Nordic Focus Festival (NFF) – Festiwal Kultury Nordyckiej, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2022 na terenie akademickiego kampusu. Jest to wielkie wydarzenie kulturalne i medialne tworzone w ramach Akademickiego Centrum Kultury UG, by wypromować, ale i lepiej przybliżyć kulturę nordycką. 

Uczestnicy NFF będą mieli okazję zapoznać się z regionem Skandynawii, krainą posępnych kryminałów, intrygującej kuchni i muzyki przenoszącej nas w inny wymiar rzeczywistości. Ten świat jest bardzo bliski miastu Gdańsk, w którym dzięki otwartości i szerszym horyzontom najlepiej chyba można poczuć inspirujący wiatr z Północy.

Adam Jarniewski

Adam Jarniewski

Przewodnikiem w tegorocznej podróży po arktycznych rejonach jest mieszkający od przeszło dekady w Grenlandii Adam Jarniewski, bohater filmu dokumentalnego Zwykłe życie (2022) w reżyserii Kuby Witka. Natomiast pisarka Ilona Wiśniewska przybliży świat bohaterów swojego najnowszego reportażu Migot. Z krańca Grenlandii (2022).

Z twórcami inspirującymi się grenlandzką kulturą oraz gośćmi z arktycznej wyspy dyskutować będzie specjalizująca się w tematyce Agata Lubowicka.  

Dodatkowo w ramach zajęć warsztatowych widzowie będą mieli niebywałą okazję poznać podstawy języka grenlandzkiego, a najmłodsi odbiorcy wezmą udział w arktycznych warsztatach literackich wokół książki Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku Adama Jarniewskiego.

W bloku literackim spotkamy się z autorkami reportaży o współczesnym społeczeństwie skandynawskim w kontekście tematów praw obywatelskich i wolności obyczajowej. Pierwszą gościnią festiwalu będzie Urszula Chylaszek, której reportaż Kanska. Miłość na Wyspach Owczych dotyka zagadnienia przemian obyczajowych w farerskim społeczeństwie w kontekście praw osób LGBTQ+. Kontynuacją tematu będzie spotkanie z polską pisarką mieszkającą od lat w Szwecji Katarzyną Tubylewicz, która w najnowszym zbiorze reportaży Szwedzka sztuka kochania opisuje szerokie spektrum skandynawskiego społeczeństwa przez pryzmat tematu miłości i seksu. Spotkania będą idealną okazją do dogłębnego poznania obyczajowości północnych sąsiadów przy jednoczesnym skonfrontowaniu tematu z polskimi standardami życia społecznego. 

Corocznym stałym elementem programu są prezentacje podróżnicze, w ramach których widownia ma okazję spotkać się z uznanymi podróżnikami. W tym roku opowiedzą o swoich ekstremalnych wyprawach m.in.: Rafał Król czy Zbigniew Szwoch.  Poza tym każdy chętny mieszkaniec Trójmiasta będzie mógł wystąpić w bloku Moja Skandynawia przedstawiając swoje indywidualne wyczyny podróżnicze ze skandynawskich szlaków.

Wystawa Jej Wysokość Północ

Wystawa Jej Wysokość Północ

Na festiwalowej scenie muzycznej wystąpią Łukasz Szatt Palkowski z niepowtarzalnym live act’em  skomponowanym z dźwięków zebranych na Grenlandii (psów zaprzęgowych, lodu, wiatru itp.), wzbogacony wizualizacjami z dalekiej Północy. Natomiast Anita Horowska oprowadzi widzów po autorskiej wystawie Jej Wysokość Północ.  

Jak co roku widzowie będą mieli okazję wziąć udział w zajęcia i wykładach warsztatowych. Poznamy między innymi  podstawy języka szwedzkiego czy fińskiego, a młodzi odbiorcy będą mogli wziąć udział w zajęciach ekologiczno-plastycznych  inspirowanych kulturą nordycką. Natomiast podróżnik i filmowiec Kuba Witek zdradzi tajniki skutecznego planowania i realizacji projektów podróżniczo-kulturalnych.

To zaledwie wycinek tegorocznego Nordic Focus Festival, dzięki któremu poznajemy nowych ludzi i nowe perspektywy, dowiadujemy się niezwykłych historii oraz uczymy o naszych sąsiadach z Północy. To bardzo cenne doświadczenie.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Info : www.nff.ug.edu.pl // www.facebook.com/nordicfocusfestival 

Honorowy patronat: JM Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii i Ambasada Królestwa Szwecji

Organizatorzy : Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki i Fennistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Biblioteka Główna UG

Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo Pascal, Expeditions.pl, Poznaj Grenlandię, Pofikasz? O Szwecji po polsku, Sztokholmianka, Utulę THULE, Agencja autorska "Opowieści", Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, Księgarnia Smak Słowa, Kawiarnia Książką i Kawą UG,

Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Magazyn Skandynawski Zew Północy, Moods of Scandinavia, Portal Moja Norwegia, Marchewkowa Skandynawia, Szwecjoblog

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Partnerzy
oprac. MJ, tekst ACK