„Kulig 2022, czyli co nas nie dobije, to nas wzmocni.' Premiera spektaklu na UG

Już 6 grudnia o 18:00 na auli 1.43 w budynku filologii będzie można zobaczyć komedię, która wyszła spod pióra Józefa Wybickiego - „Kulig”. Przedstawienie w reżyserii Marzeny Nieczuja Urbańskiej z Teatru Wybrzeże zaprezentują studenci kierunku Wiedza o Teatrze UG. 

Spektakl stanowi kontynuację starań nowopowstałego Centrum Teatralnego UG im. prof. Jana Ciechowicza, aby odczarować mit na temat postaci Józefa Wybickiego, który szerszej publice kojarzy się jedynie jako autor słów do hymnu Polski. Te działania zbiegają się z rokiem Józefa Wybickiego, który ustanowił Sejm RP z okazji 200. rocznicy śmierci pisarza. 

Pierwszą inicjatywą związaną odczarowywaniem mitu była wystawa na temat Józefa Wybickiego dotycząca jego różnorodnej twórczości. Przedsięwzięcie zorganizowali naukowcy z Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk UG, a teraz przyszedł czas na studentów. -To są wspaniali, zdolni, odpowiedzialni młodzi ludzie, z którymi praca jest przyjemnością, a którzy tworzą teatr nie z przymusu, nie na zaliczenie, tylko po prostu z miłości do teatru. Są amatorami i to jest piękne. Mamy również gościnnych wykonawców. Dawnych i przyszłych studentów UG - opowiada Marzena Nieczuja Urbańska. Jednym wspomnianych przez reżyserkę z gości jest Wojciech Tremiszewski członek Grupy Muflasz i kabaretu Limo.

Fragment wystawy w budynku Neofilologii

Fragment wystawy w budynku Neofilologii

Zaproszenie do reżyserii spektaklu aktorki z Teatru Wybrzeże nie jest przypadkowe. To właśnie na deskach tej instytucji 50 lat temu odbyła się premiera „Kuligu”. Recenzje i stroje z tego spektaklu można było obejrzeć na wcześniej wspomnianej wystawie. 

- Przystępując do reżyserii spektaklu na podstawie klasycznego dramatu zawsze sobie zadaję pytanie o sens i znaczenia dla współczesnego odbiorcy. A przede wszystkim - jak zainspirować ludzi zaangażowanych w tego typu projekt, żeby odnaleźli przyjemność brania udziału w takim przedsięwzięciu - tłumaczy swoje podejście do tekstu Marzena Nieczuja Urbańska. - W przypadku tego tekstu, który w wielu momentach współczesnemu czytelnikowi jest mało zrozumiały, praca przebiegała w bardzo żywiołowy sposób. Wykorzystałam z aktorami i scenografką wszystkie "przeciwności losu", które pojawiały się na naszej drodze.

Zapraszamy na premierę „Kuligu” już 6 grudnia o 18:00 na auli 1.43 w budynku filologii UG. Zdaniem dyrektorki Centrum Teatralnego im. prof. Jana Ciechowicza dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz, prof. UG jest to „najświetniejsza komedia, która wyszła spod pióra Józefa Wybickiego”.

 „Kulig 2022, czyli co nas nie dobije, to nas wzmocni. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” 

Występują : Weronika Janicka, Renia Kempys, Klaudia Laskowska, Maria Przybylska,  Piotr Chlebba, Antoni Zander. Gościnnie: Patrycja Radosz i Antoni Kubicki. Głosu użyczył Wojciech Tremiszewski. 

Klawesyn: Piotr Maksymowicz

Scenografia: Iwona Ewa Klinger  

Reżyseria : Marzena Nieczuja Urbańska 

Wstęp bezpłatny.

Fragmenty prób i strój Rozety, głównej bohaterki
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG