Relacja z Jubileuszowego koncertu ,,Klasyka w świątecznych barwach’’

W piątkowe popołudnie w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona w budynku Neofilologii, podczas koncertu pt. "Klasyka w świątecznych barwach" mogliśmy usłyszeć aranżacje kompozycji wybitnych i cenionym kompozytorów. Wydarzenie, otwarte dla całej społeczności akademickiej UG, było po raz 50. organizowane w ramach Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w Uniwersytecie Gdańskim.

Koncert prowadziła pomysłodawczyni cyklu, muzykolożka i wieloletnia wykładowczyni GUTW UG, Stanisława Grażyńska wprowadzając słuchaczy w świąteczny nastrój oraz opowiadając ciekawostki o kompozytorach. 

Stanisława Grażyńska. Fot. Kaja Kuskowska

Stanisława Grażyńska. Fot. Kaja Kuskowska

Koncert otworzyło trio uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia z Gdańska-Wrzeszcza, którzy wystąpili w ramach cyklu ,,Młodzi na estradzie’’. Na uniwersyteckiej scenie młodzi artyści z klasy Ewy Naczk-Jankowskiej mieli okazję grać dla całej zapełnionej auli, która nagrodziła ich ogromnymi oklaskami.

Przedstawiciele młodego pokolenia zagrali m.in. walc nr. 2 Dmitrija Szostakowicza, który jest doskonałym pejzażem duszy rosyjskiego artysty – zadumanego oraz zamkniętego, pragnącego pozostać tylko i wyłącznie sam na sam ze swoją sztuką.

Następnie mogliśmy wsłuchać się w muzykę dwóch wszechstronnie uzdolnionych artystów. Na scenie Uniwersytetu Gdańskiego mogliśmy usłyszeć klarneciste Andrzeja Wojciechowskiego, adiunkta klasy klarnetu w gdańskiej Akademii Muzycznej, który koncertował w wielu krajach Europy, w Afryce w Azji i Ameryce Północnej. Ponadto ma w swym życiorysie rozdział w którym pełnił funkcję profesora gościnnego Uniwersytetu Ning Xia University w Yin Chuan. Razem z nim na scenie wystąpił również wybitny pianista Paweł Zawada, który na stałe jest związany z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Panowie zaprezentowali kompozycję Karola Kurpińskiego, przedstawiciela późnego klasycyzmu oraz twórcy dwudziestu- dziewięciu oper m.in.  Jadwiga Królowa Polski, Jan Kochanowski w czarnym lesie czy Oblężenie Gdańska.

Wkrótce potem mogliśmy się wsłuchać w dzieło geniusza fortepianu - Fryderyka Szopena - Walc Des‐Dur op. 64 nr 1 wykonali Andrzej Wojciechowski  i Paweł Zawada. Przed wykonaniem aranżacji utworu nie zabrakło oczywiście ciekawostki – prowadząca Stanisława Grażyńska –opowiedziała, że inspiracją do napisania utworu był… mały piesek należący do hrabiny Delfiny Potockiej, który kręcił się wokół swojego ogona.

Po chwili widownia mogła usłyszeć absolwentkę wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – śpiewaczkę Joannę Nawrot. Artystka dysponująca imponującym sopranowym głosem, występująca na wielu scenach operowych oraz estradach w Polsce i za granicą, otworzyła wokalną część koncertu. Występ rozpoczęła od zaśpiewania kompozycji Giacomo Puccini’ego z opery w czterech aktach – Cygarneria.

Po wspaniałym występie wokalnym wsłuchaliśmy się w jedną z kompozycji Giuseppe Verdiego z Aidy – opery w 4 aktach.

Następnie usłyszeliśmy kompozycję Nino Roty, – włoskiego kompozytora muzyki, który swoje dzieła dzieli między muzykę klasyczną, a filmową. Zasiadający na widowni z zaciekawieniem wysłuchali historii współpracy muzyka z reżyserem Federico Fellinim oraz Francisem Fordem Coppola, a następnie w sali wybrzmiał główny motyw muzyczny z filmu Ojciec Chrzestny oraz przepiękny głos Joanny Nawrot.

W połowie koncertu muzycy zabrali nas w rewiry musicalowe, gdyż zaraz po kompozycji  Nino Roty, wybrzmiała piosenka ,,Przetańczyć całą noc’’ z filmu My Fair Lady skomponowana przez Fredericka Loewe w wykonaniu Joanny Nawrot i Pawła Zawady. Wśród zgromadzonej publiczności wraz z rozpoczęciem utworu rozległo się wesołe klaskanie, zauwazyc można było rytmiczne podrygiwanie a nawet tańce.

Zaraz po musicalu wkroczyliśmy do świata operetki, aby usłyszeć kompozycję Freda Raymonda, który muzyki uczył się w tajemnicy przed swym ojcem. W latach 30-tych XX wieku stał się czołowym kompozytorem operetki berlińskiej, a w 1941 skomponował Perłę z Tokaju, której melodia wybrzmiała na auli.

Następnie usłyszeliśmy piosenkę ,,Śpiewaj, kochaj!’’ należącą do dorobku artystycznego Roberta Stolza, autora ponad sześćdziesięciu operetek, stu soundtracków filmowych oraz dwóch tysięcypięciuset piosenek.

Nie zabrakło również akcentu świątecznego, gdyż artyści oraz cała widownia wspólnie zaśpiewali ,,White Christmas’’ Irvinga Berlina, dwukrotnego zdobywcy Oscara.

Jednym z ostatnich utworów była stuletnia kolęda ,,Cicha noc’’, która została przetłumaczona na ponad trzysta języków i dialektów, a pierwszy raz wybrzmiała w kościele św. Mikołaja w Oberndorf bei Salzburg w 1816 roku. Autorem słów jest Joseph Mohr, a melodię do słów ułożył Franz Xaver Grube. Przed rozpoczęciem kolędy Stanisława Grażyńska dopowiedziała, że podczas pierwszego wykonania piosenki, Joseph Mohr śpiewał grając na gitarze, co w XIX wieku było rzadkością.

,,O gwiazdo betlejemska’’ była piosenką, którą artyści zamknęli świąteczne spotkanie z publicznością, aby następnie życzyć całej widowni Wesołych i Spokojnych Świąt.

 

Koncert odbył się 16.12.2022 r.

archiwum GUTW UG
Kaja Kuskowska, filologia polska, spec. publicystyczno- dziennikarska