Obchody Chińskiego Nowego Roku na kampusie UG

Smok

Kulturę chińską w teorii i praktyce mogli zobaczyć uczestnicy obchodów Chińskiego Nowego Rok, które odbyły się na Wydziale Prawa i Administracji UG. W wydarzeniu zorganizowanym przez Instytut Konfucjusza UG wzięli udział Polacy i Chińczycy. Ci pierwsi mieli okazję lepiej poznać kulturę Wschodu, a drudzy mogli poczuć namiastkę domowej atmosfery za granicą. 

- Obchody Chińskiego Nowego Roku zwane także Świętem Wiosny wypadają w pierwszy dzień kalendarza księżycowego, trwają 15 dni i kończą się Świętem Latarni - wyjaśnia Dyrektor Instytut Konfucjusza UG dr Magdalena Łągiewska. - W tym roku świętowanie rozpoczął Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, natomiast my jako Instytut Konfucjusza zorganizowaliśmy wydarzenie zwieńczające te obchody.  

Ostatni dzień świętowania roku wodnego królika uświetniły występy związane z chińską kulturą. Do auli na Wydziale Prawa i Administracji „wleciał” tradycyjny chiński smok, odbył się także krótki koncert muzyki chińskiej oraz pokaz sztuk walki (wushu).

Więcej o samym święcie wiosny opowiedziały nauczycielki z Instytutu Konfucjusza UG. - Czemu najbliższy rok będzie pod znakiem wodnego królika? Chiński kalendarz jest złożony z dwóch nakładających się na siebie systemów. Ziemskie gałęzie, składające się z 12 wizerunków zwierząt, wraz z niebiańskimi pniami, które zawierają 5 pierwiastków, tworzą tzw. cykl sześciedzięścioletni - opowiadała Zhang Ying.

Lampiony

Ekspertki z Instytutu Konfucjusza UG wyjaśniły także symbolikę czerwieni w kulturze chińskiej, znaczenie nazw jedzenia oraz przeróżne tradycje związane z obchodami nowego roku.  

Nie zabrakło także świętowania w praktyce. Uczestnicy podjęli się próby rozwiązania opartych na grze słów zagadek rozwieszonych na czerwonych lampionach. Niektórzy stanęli ze sobą w szranki w zawodach ze znajomości chińskiego kalendarza, a dla uważnych i aktywnych słuchaczy wykładów przygotowane zostały nagrody. 

Yi Chuan

- Podoba mi się, że Chiński Nowy Rok świętuje się też w innych krajach. Pierwszy raz jestem w tym okresie poza swoim rodzinnym miastem. O ile te obchody różnią się od tych w Chinach, to jednak wydarzenie sprawiło mi dużo przyjemności. Bardzo doceniam ten gest - mówi Yi Chuan, student Wychowania Fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

BW dr Beata Wolska

- Zostałam tutaj zaproszona przez moich studentów na pokaz sztuk walki, ale nie spodziewałam się tylu tak wspaniałych atrakcji dla dorosłych, studentów i dzieci. Kultura chińska została przedstawiona w atrakcyjny i przystępny sposób. Najbardziej zapadł mi w pamięć chiński horoskop, ponieważ z córką najdłużej zastanawiałyśmy się nad odpowiedziami na zadane pytania - mówi dr Beata Wolska z AWFiS w Gdańsku.

W wydarzeniu wzięli udział Polacy, w tym Dziekan Wydziału Prawa i Administracji dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG oraz Zastępca Kanclerza UG ds. Informatyzacji, Komunikacji i Promocji dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG, ale nie zabrakło także reprezentantów Państwa Środka m.in. Konsula Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Fan Xiaodonga.

 Fan Xiaodonga

Fan Xiaodong

- Zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu Chińczyków z Pomorza. W pierwszej kolejności były to nauczycielki z Instytutu Konfucjusza, ale także studenci polonistyki UG z Harbinu, studenci z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Chcieliśmy pokazać różnorodność kultury chińskiej poprzez muzykę, sztuki walki, tai-chi i w końcu język. Duże wsparcie otrzymaliśmy od chińskich przedsiębiorstw, w tym Chipolbrok, i 广东利元亨智能装备股份有限公司 Guangdong Lyric Robot Automation Co.,Ltd., które wypożyczyło nam 150 lampionów - opowiada dr Magdalena Łagiewska. 

Oficjalnie rok Wodnego Królika rozpoczął się 23 stycznia br. i potrwa do 10 lutego 2024 roku.

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG