Różne oblicza Wisławy Szymborskiej. Premiera „Szymborska Kolaż” już 20 marca

WS

Szymborska ekscentryczna, pedantyczna, a może romantyczna. 20 marca o 19:00 wszystkie oblicza polskiej noblistki wyjdą na Scenę Teatralną im. prof. Jerzego Limona. W performensie artystycznym „Szymborska Kolaż” zobaczymy teatr, taniec i śpiew. 

- Zderzają się tutaj różne formy teatralne. Wystąpi: Studio Wokalne UG, które zaśpiewa poezję Szymborskiej, Teatr Tańca „Kiosk Ruchu”  oraz dziewięcioro studentów Wiedzy o Teatrze, którzy są naszymi aktorami  - powiedział Piotr Biedroń, opiekun artystyczny projektu. 

Tytuł performensu – „Szymborska: kolaż” nakreśla zarówno jego główną tematykę jak i technikę wykonania. Wiersze, listy, wywiady, zdjęcia, anegdoty i inne, z pozoru przypadkowe „skrawki”, zostały połączone w koherentny obrazek sceniczny, którego spoiwem jest postać Wisławy Szymborskiej. 

- Przedstawienie składa się w 90 proc. z cytatów tytułowej bohaterski. Nasi aktorzy, studenci Wiedzy o Teatrze, za pomocą tych fragmentów będą dyskutować, przedstawiać swoje perspektywy i szukać prawdy o jednej z najciekawszych postaci polskiej literatury - tłumaczy autorka scenariusza Barbara Madany z Akademickiego Centrum Kultury UG ALTERNATOR. 

Spektakl nie jest próbą stworzenia scenicznej biografii, wszak główna bohaterka bardzo się od tego typu działań wzbraniała. Wybrane urywki, strzępki i wycinki w całej swej różnorodności tworzą nową całość.

Zapraszamy na niesamowitą podróż po poruszającej wyobraźni Wisławy Szymborskiej jej nietypowych zainteresowaniach i wyjątkowej wrażliwość w obserwacji świata. 

patronat honorowy: JM Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej

organizator: Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator”

partnerzy: Centrum Teatralne im. Jana Ciechowicza, Gdańsk Miasto Literatury

opieka artystyczna: Piotr Biedroń
dramaturgia: Barbara Madany
aranżacje muzyczne: Krzysztof Majda
choreografia: Agata Gregorkiewicz

wsparcie merytoryczne: dr Marta Cebera, dr Katarzyna Kręglewska-Powązka 

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI dostępne na stronie:

https://ack.ug.edu.pl/events/szymborska-kolaz-2/?occurrence=2023-03-20

Różne Oblicza Wisławy Szymborskiej. fot. Marcel Jakubowski
Plakat
oprac. MJ/ZP