Z cyklu Dźwigamy Historię: „Wojna informacyjna w Stoczni Gdańskiej im. Lenina”

Już 25 maja o wojnie informacyjnej na terenie Stoczni Gdańskiej opowie dr Kondrad Knoch z Wydziału Nauk Społecznych. Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności na kolejny wykład z cyklu Dźwigamy historię. Warto przy okazji zobaczyć wystawę STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto., która zainspirowała cykl wykładów.

W czasach PRL Stocznia Gdańska była miejscem wojny informacyjnej, jaką prowadzili strajkujący i opozycjoniści. Tu rozprowadzano nielegalne pismo Wolnych Związków Zawodowych „Robotnik Wybrzeża”, a w trakcie sierpniowego strajku drukowano „Strajkowy Biuletyn Informacyjny”, który niósł informacje o proteście w świat. W okresie Solidarności rozpoczęto wydawanie związkowego biuletynu „Rozwaga i Solidarność”, a nieopodal Bramy nr 2 rozpoczął działalność tzw. kiosk propagandowy, w którym można było nabyć prasę związkową, wpinki, plakaty oraz wyroby lokalnych artystów wykonane na zlecenie związku.

To właśnie o tych czasach opowie dr Kondrad Knoch, historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, który m.in. kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS. Naukowiec z UG opowie o nieznanych dziejach ikonicznego gdańskiego przedsiębiorstwa.  

Na wystawie STOCZNIA próbujemy zdefiniować to miejsce i jego dziedzictwo na nowo. Pokazujemy różne jego oblicza, nierzadko zaskakujące i szerzej nieznane. Jednak ekspozycja  rządzi się swoimi prawami i pewne, niezwykle ciekawe tematy zostały jedynie zasygnalizowane. Z poczucia pewnego niedosytu zrodził się pomysł, aby pogłębić wybrane wątki, które nie doczekały się jeszcze swoich opracowań – mówi dr Magdalena Staręga z Uniwersytetu Gdańskiego, koordynatorka merytoryczna wystawy STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto, koordynatorka cyklu wykładów i jedna z jego prelegentek, która zajmuje się w ECS dziedzictwem stoczniowym.

Kiedy? 25.05.2023 (czwartek), godz.18.00

Gdzie? ECS, pl. Solidarności 1 / wystawa STOCZNIA (parter)

Wstęp wolny. 

Strona ECS

Wydarzenie FB  

oprac. MJ/ZP