Goście z Odessy i wystawa „Świat Wojny”- Ukrainian Day na Governing Week SEA-EU

a

Przedstawiciele Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa(ONU) wezmą udział w SEA-EU Governing Week. 27 czerwca, podczas Ukrainian Day goście znad Morza Czarnego przedstawią potencjał swojej uczelni członkom sojuszu SEA-EU. Z okazji wizyty otwarta zostanie wystawa fotografii Leonida Shevchuka pt. „Świat wojny”.

- Podczas Ukrainian Day każda uczelnia członkowska SEA-EU zaprezentuje swoje działania i inicjatywy wspierające Ukrainę. Następnie głos zabiorą przedstawiciele Uniwersytetu im. Ilji Miecznikowa, którzy opowiedzą o strukturze, obszarach badawczych i potencjale swojej instytucji. Na koniec spotkania spróbujemy wspólnie wypracować dalsze sposoby wsparcia odeskiej uczelni - mówi Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.

Na Governing Week do Gdańska przyjedzie ośmioro reprezentantów ONU z  Prorektorem ds. Badań, Nauczania i Współpracy Międzynarodowej prof. Andriim Smitiukhem na czele. Wśród nich będą osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową uczelni oraz trzy naukowczynie zajmujące się obszarem nauk eksperymentalnych związanych z ochroną środowiska. Badaczki z ONU wezmą udział w spotkaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju - SEA-EU Goes Greener i otwartych wykładach o CZR.

Jednym z celów wizyty przedstawicieli ONU jest lepsza integracja ukraińskiej uczelni w ramach działań sojuszu. Goście Uniwersytetu Gdańskiego wezmą udział w obradach najważniejszych jednostek SEA-EU: Executive Comitee i Governing Board.

- Chcemy pokazać Komisji Europejskiej, że ukraińskie uczelnie są gotowe do ścisłej współpracy międzynarodowej na poziomie wymaganym przy projekcie Uniwersytetu Europejskiego. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do przychylnej decyzji KE w sprawie dołączenia ukraińskich uczelni do tych inicjatyw - mówi prof. Arnold Kłonczyński. Obecna współpraca SEA-EU z ONU jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. 

Wystawa

Z okazji Governing Week w głównym budynku Biblioteki UG stanie wystawa czternastu fotografii Leonida Shevchuka pt. „Świat wojny”. Zdjęcia przedstawiają życie codzienne na terenie Ukrainy podczas trwającego konfliktu zbrojnego. Na scenach uchwyconych przez ukraińskiego fotografa nie zobaczymy żołnierzy, a cywili, nie karabiny, a ludzkie emocje.

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym, jak Ukraińcy radzą sobie na co dzień z dramatami wojny - mówi Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum UG i kuratorka wystawy.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG