Festiwalowe warsztaty w Szekspirowskim. GTS zaprasza

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na warsztaty prowadzone w ramach 27.międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Zapisy: https://bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/termin.html

 

 

27 lipca | czwartek | 10:00

"Szekspirowski świat i metoda punktów widzenia"

Warsztaty teatru fizycznego z amerykańskim reżyserem Jeffem Janisheskim

Sala „Polskie Niebo”,

Gdańsk, ul. Augustyńskiego 1

czas trwania: 180min

 

Jedną z metod pracy aktorów w Stanach Zjednoczonych i na świecie jest tzw. metoda „viewpoints” („punktów widzenia”). Zakłada ona, że istnieje dziewięć różnych punktów widzenia sztuki i tekstu, którymi dysponują reżyser i performer podczas pracy. Odnoszą się one do kwestii czasu i przestrzeni, obejmują pracę pod wpływem impulsu, budowanie zespołu, zachęcają do tworzenia odważnych, teatralnych przedstawień. To ekscytująca metoda radzenia sobie z intensywnie teatralnymi światami (z jakimi mamy do czynienia u Szekspira).

Podczas warsztatu uczestnicy będą nie tylko szkolić się w tych dziewięciu „punktach widzenia”, ale także użyją ich jako narzędzi do komponowania dzieła: tworzenia krótkich prac na podstawie fragmentów sztuk Szekspira. Nauczą się, jak szybko tworzyć sceny aktorskie, wykorzystywać własne instynkty i opierać się na impulsach zespołu. Będą odkrywać światy Szekspira fizycznie, teatralnie i w wyobraźni.

Warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, otwarty dla osób w każdym wieku.

Zajęcia odbywają się w j. angielskim bez tłumaczenia.

 

 

28 lipca | piątek | 10:00

"Miłość niemożliwa"

Warsztat reżyserski

Miejsce: sala „Polskie Niebo”, Gdańsk, ul. Augustyńskiego 1

Czas trwania: 180min

Limit: 15 osób

 

Dorota Bielska i Jarek Rebeliński – prowadzący Teatr Razem zrzeszający osoby z niepełnosprawnością intelektualną – zapraszają na warsztat reżyserski podczas którego:

* Omówią z przykładami podstawowe zagadnienia, problemy, trudności i specyfikę pracy artystycznej z osobami z niepełnosprawnością oraz podejmą temat sztuki osób niepełnosprawnych i ich prawa do bycia artystami

* Przeanalizują dramat „Romeo i Julia” Szekspira pod kątem miłości niemożliwej do spełnienia z powodu warunków zewnętrznych

* Pokażą proces powstawania interpretacji dzieła w kontekście grupy występującej na scenie

* Omówią podstawowe narzędzia reżyserskie – ich podobieństwa i różnice w pracy z różnorodnymi typami grup aktorskich nieprofesjonalnych

* Odpowiedzą na pytania uczestników

 

 

29-31 lipca | sobota-poniedziałek | 10:00

Warsztaty z opracowania spektaklu przez grupę: Szekspir i twórczość zbiorowa

Warsztaty teatralne z amerykańskim reżyserem Jeffem Janisheskim.

Miejsce: Gdańsk Miasto Literatury, ul. Długa 35

Czas trwania: 180 min

Limit: 15 osób

Wiek: 16+

 

Te trzydniowe warsztaty połączą światy Szekspira z polityką i presją naszego współczesnego świata, a także z mottem naszego festiwal i cytatem z Króla Leara: „Cudowna jest głupota tego świata!”. Uczestnicy początkowo będą się szkolić w zakresie budowania zespołu i pracy grupowej. Następnie poświęcą czas na stworzenie konkretnych elementów przedstawienia – obrazów, scen, fragmentów tekstu i scenariusza. Z tych fragmentów utkają wspólnie, jako grupa – pewną całość, gotową do pokazania widowni.

Warsztaty dla osób bardziej zaawansowanych w aktywnym uczestnictwie w którejś z dziedzin sztuki (teatrze, sztukach wizualnych, muzyce, literaturze). Po 3 dniach warsztatów, nastąpi pokaz powarsztatowy, na który można będzie bezpłatnie zaprosić bliskich i znajomych.

Warsztaty wyłącznie w j. angielskim bez tłumaczenia.

 

 

29 lipca | sobota | 19:00

"Podążam za Tobą Hipolito"

Warsztaty do spektaklu "Sen nocy letniej" w reż. J. Sobczyk i J. Skrzywanka

Miejsce: Sala Baletowa, Opera Bałtycka, Aleja Zwycięstwa 15, Gdańsk

Czas trwania: 120 min

Spotkanie w j. polskim

Dla kogo: młodzież i dorośli, również osoby z niepełnosprawnością

 

Warsztaty dotyczą dekonstrukcji tekstu Szekspira. Przyjrzymy się temu, co z komedii Szekspira pozostało na poziomie tekstu. Jakich nowych znaczeń ten tekst nabrał w kontekście krytycznego spojrzenia na miłość romantyczną, małżeństwo i prawo do uczuć romantycznych. Porozmawiamy też o scenografii (o podziale na światy i przenikanie tych światów) i przyjrzymy się ruchowi, który przyporządkowany jest każdemu z tych światów. Zadamy sobie pytanie o widoczność osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej i w teatrze (jako widzów i jako aktorów) i o gotowość społeczną na zmianę. Naszym celem będzie też nazwanie ograniczeń i barier, jakie tworzy społeczeństwo. Odwrócimy razem perspektywę i odpowiemy na pytanie, z czyich ograniczeń te bariery wynikają. Zastanowimy się również nad kategorią śmiechu. Na koniec znajdziemy czas na czułość – akceptację siebie i innych poprzez ćwiczenia oparte na pracy z dotykiem, uważnością na druga osobę, stawianiem granic i podmiotowością.

 

 

1 sierpnia | wtorek | 11:00

Acting masterclass with Kyiv National Academic Molodyy Theatre

prowadzący: Andrii Bilous

Miejsce: sala „Polskie Niebo”, Gdańsk, ul. Augustyńskiego 1
Czas trwania: 120min

Wiek: 16+

 

Warsztaty mistrzowskie dla młodych aktorów i reżyserów.

 

Warsztaty prowadzone po ukraińsku i angielsku, bez polskiego tłumaczenia.

 

 

2 sierpnia | środa | 11:00

"Miłość czy zakochanie?"

prowadząca: Weronika Łucyk

Warsztat do spektaklu „Romeo i Julia” w reż. Michała Siegoczyńskiego

Miejsce: Sala Niebo Polskie, UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk
Czas trwania: 180min

Wiek: 16+

 

W trakcie warsztatu uczestnicy eksplorują temat zakochania i miłości. Zastanowimy się nad podobieństwami i różnicami obu stanów w relacji dwojga ludzi. Następnie z tej perspektywy przyjrzymy się relacji Romea i Julii. Warsztat do spektaklu „Romeo i Julia” w reż. Michała Siegoczyńskiego, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Zalecane obejrzenie spektaklu.

 

 

4 sierpnia | piątek | 11:00

"We at all the time, and it's easy"

Warsztaty aktorskie, prowadzący: Pip Utton

Sala „Niebo Polskie”  Augustyńskiego 1, Gdańsk

Czas trwania: 11:00-14:00

limit: 20 osób

 

If I can do it, why can’t you????

Standing up and acting or speaking publicly can be terrifying, standing up on your own (solo) to do it can be even more terrifying. BUT it can be so rewarding and so exciting and so energising. I’ve been doing it all around the world for the past 30 years, so it can’t be that difficult. This workshop will give you the confidence and some of the skills and methods to act, alone or in a group. Please bring along an English poem or speech, preferably from Shakespeare, for us to work on.

oprac. MNG/ZP