Tomasz Pupacz w jury Polskiej Federacji DKF-ów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 

JURy

Chłopi (2023), Imago (2023) czy Tyle co nic (2023)  te filmy już niedługo powalczą o nagrody 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku o tym, kto dostanie Don Kichota (statuetkę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), zdecyduje m.in. Tomasz Pupacz, zastępca kierownika ACK UG Alternator. Między 18 a 23 września br. jury PF DKF-ów zapozna się z szesnastoma filmami Konkursu Głównego i wybierze laureata tegorocznej nagrody. 

Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot od zawsze jest laurem honorowym, przyznawanym przez pasjonatów, społeczników, niezależnie od czasów – niezależnych w osądach. Polski Don Kichot jest młodszym bratem Don Kichota Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC), obecnego na rozmaitych festiwalach od 1964 roku. Ten krajowy przez długie lata związany był z Lubuskim Latem Filmowym w Łagowie. Pierwszy raz w 1972 r., gdy w organizację imprezy poważnie włączyła się Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Konkurs Główny 48. FPFF

Obecni na festiwalu przedstawiciele i przedstawicielki klubów filmowych powoływali jury, które wybierało najlepszy polski film sezonu. Pierwszego Don Kichota odebrał Kazimierz Kutz za Perłę w koronie. W 2007 roku Don Kichot związał się na dobre z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, stając się jedną ze stałych nagród pozaregulaminowych. Przyznaje ją akredytowane na festiwalu trzyosobowe jury złożone z klubowiczek i klubowiczów.

Nagroda ma formę statuetki, choć w kryzysowych latach bywał nią wyłącznie dyplom. Autorami kolejnych sylwetek Don Kichota ze stali lub brązu byli Andrzej Dąbrowski, Bronisław Chromy i Miłosz Tomkowicz (ostatni projekt obowiązuje od 2020 roku). Laureat lub laureatka otrzymuje także zaproszenie na spotkanie podczas dorocznych Ogólnopolskich Seminariów Filmowych Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a sam film – swoisty klubowy znak jakości: rekomendację dla osób prowadzących ponad setkę dyskusyjnych klubów filmowych w całej Polsce.

To nie koniec udziału Dyskusyjnego Klubu Filmowego Miłość Blondynki w 48. FPFF w Gdyni. W ramach działalności akademickiego DKF-u studenci kierunków filmowych i artystycznych (Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej, Produkcja Form Audiowizualnych, Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi) zrealizują praktyki zawodowe, animując wydarzenia filmowe oraz biorąc udział w międzynarodowych festiwalach filmowych.

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki  działa pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego od 1994 roku i przygotowuje szereg atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na terenie Trójmiasta, realizowanych w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. W 2009 roku otrzymał nominację do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy. DKF jest laureatem Nagrody im. prof. Antoniego Bohdziewicza, przyznanej przez Polską Federację DKF-ów w 2006 r. Istotą DKF-u jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej, prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. W oparciu o autorskie projekty prezentuje cykle oryginalne, nietypowe, zyskując przychylność publiczności.

oprac. MJ/ZP