Pracownicy i absolwenci UG na Gdańskich Targach Książki 2023

logo GTK

Wśród autorów  prezentujących swoją twórczość podczas trzydniowych Gdańskich Targów Książki będą także pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkania autorskie i inne wydarzenia dla miłośników literatury zaplanowano już w najbliższy weekend od 15 do 17 września.

Gdańskie Targi Książki są integralną częścią Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Program przewiduje liczne atrakcje dla czytelników, również najmłodszych, w tym spotkania z gośćmi z kraju i ze świata.

Także w tym roku wśród autorów  i wystawców GTK znaleźli się pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego.

W piątek, 15 września, o godz. 10:00 w Europejskim Centrum Solidarności (sala 3.19 – III piętro) odbędzie się spotkanie z Moniką Milewską i Natalią Uryniuk oraz premiera książki pt. „Dziewiąta planeta”. Rozmowę poprowadzi Anna Nowacka-Devillard.

Dr Monika Milewska jest pracownikiem Wydziału Historycznego UG i laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od Morza" za rok 2018 w kategorii "Literacka Książka Roku". Autorka licznych powieści i dramatów jest również poetką, bajkopisarką i tłumaczką, a także stypendystką m.in. Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, rządu Francji i rządu Włoch, miesięcznika „Polityka” i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, amerykańskiej Fundacji A. Mellona, International Writers and Translator's Center w Rodos oraz Baltic Centre for Writers and Translators w Visby. Za książkę „Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003. Zadebiutowała już w wieku 13 lat, a jej pierwszy wiersz ukazał się drukiem we Francji w piśmie „Europoésie” w 1992 roku.

fot.

W sobotę, 16 września, o godz. 11 (sala 3.19 – III piętro ECS) odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z niezależnymi autorkami z Trójmiasta i absolwentkami Wydziału Nauk Społecznych UG, które połączyła pasja do pisania, ilustrowania i wydawania własnych opowieści: Karoliną Żuk-Wieczorkiewicz, autorką powieści "Patrycjuszka" (rozmowę poprowadzi Joanna Cieszyńska) oraz Pauliną Matyńką, która wystawi swoją najnowszą powieść graficzną pt. „Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona”.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz grafiki projektowej na gdańskiej ASP. Na co dzień pracuje na Wydziale Nauk Społecznych UG. Po godzinach realizuje swoje pasje literackie, ilustratorskie i graficzne (jest m. in. autorką logo Głodnej Wyobraźni, Marty Kirin oraz Rawikonu). W czasie wolnym od pracy i zajęć twórczych lubi wydeptywać leśne i górskie ścieżki. Wierna konwencji fantasy, tworzy historie we własnym uniwersum, Avaroth. Czerpie ogromną satysfakcję z wydawania niezależnego (self-publishingu). W 2022 r. ukazał się pierwszy tom jej debiutanckiej trylogii „Patrycjuszka” (w całości zaprojektowany, zilustrowany i złożony przez autorkę) oraz e-book „Połowa człowieka”. Jeszcze w 2023 r. ukaże się druga część trylogii. W międzyczasie zaś powstają opowiadania z uniwersum Avaroth oraz filcowe żmijuny.

Paulina „PinPinax” Matyńka to absolwentka filologii romańskiej i socjologii, autorka powieści graficznych, pisarka i rysowniczka. Tworzy ilustrowane opowieści dla lubiących czytać, a jej utwory charakteryzują się równorzędnością słowa i obrazu. Od 2019 roku publikuje je w Internecie, na serwisach Webtoon i Tapas. W 2021 roku samodzielnie wydała drukiem swoją debiutancką powieść graficzną: Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona, opowiadającą o parze młodych agentów rozwiązujących swoją pierwszą sprawę opętania motywem literackim. W 2022 roku ukazał się artbook “Kulisy” z ilustracjami i ciekawostkami o bohaterach i świecie Agencji. Obecnie intensywnie pracuje nad kolejną częścią serii.

Na gości GTK będzie również czekało stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego (box nr 19) z bogatą ofertą książek naukowych i popularno-naukowych wydanych w naszym Uniwersytecie. Będzie można nabyć nowe wydania pozycji znanych i cieszących się popularnością, a także najnowsze tytuły, jeszcze niedostępne na rynku. Uczelniany wydawca przygotował również specjalną promocję dla swoich klientów!

Pełen program GTK 2023: https://www.gdanskietargiksiazki.pl/

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej informacji o GTK 2023

emw/Zespół Prasowy UG