Uniwersytet Gdański na konferencji EAIE w Rotterdamie

Panel

O pomocy Ukrainie i współpracy z Odeskim Uniwersytetem Narodowym im. Ilji Miecznikowa (ONU) mówiła Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG podczas konferencji European Association of International Education w Rotterdamie.

Liderzy europejskiego szkolnictwa wyższego spotkali się w Rotterdamie, aby porozmawiać o aktualnych wyzwaniach edukacji.

Panel pt. „Co nowego w Polsce?  Solidarność z Ukrainą a sojusze Uniwersytetów Europejskich” dotyczył pomocy, jaką były w stanie zaoferować ukraińskim uniwersytetom polskie uczelnie w ramach inicjatywy przygotowanej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. 

EAIE

O powstaniu programu opowiedział Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki, jednocześnie powołując się m.in. na prośby o pomoc Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Oleksandra Plodystyia. W kwietniu br. podczas konferencji Focus on Ukraine ukraiński dyplomata ujawnił, że aż 59 szkół wyższych w jego kraju zostało częściowo zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji z lutego 2022 r.

Ze względu na te szkody wielu naukowców i studentów nie może kontynuować pracy i nauki. Jedną z odpowiedzi NAWA na tę sytuację jest program „Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie”, który wspiera polskie instytucje edukacji wyższej we włączaniu ukraińskich uczelni do inicjatyw Uniwersytetów Europejskich.

Od lewej: prof. Anna Jurkowska-Zeidler i Laura Howard

Od lewej: prof. Anna Jurkowska-Zeidler i Laura Howard

O tym, jak te środki zostały wykorzystane na Uniwersytecie Gdańskich w ramach współpracy z Odeskim Uniwersytetem Narodowym, opowiedziała prof. Anna Jurkowska-Zeidler. Nasza uczelnia zaprosiła członków społeczności akademickiej ONU m.in. na czerwcowy Governing Week w Gdańsku, majowy Staff Week Centrum Języków Obcych czy na wakacyjne szkoły letnie Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. Dzięki wszystkim tym działaniom Odeski Uniwersytet Narodowy stał się nieoficjalnym 10. członkiem sojuszu SEA-EU i regularnie uczestniczy w życiu europejskich uczelni nadmorskich.

Na konferencji nie zabrakło także przedstawicieli innych uczelni SEA-EU. Do publiczności liczącej ponad 6000 osób przemawiali Prorektor Uniwersytetu w Algarve Alexandra Teodosio oraz była prezydent EAIE i obecna Dyrektor Generalna SEA-EU Laura Howard. Obie prelegentki podkreśliły silną więź naszego aliansu ze społecznością europejską.

Podczas spotkania pojawił się pomysł zorganizowania stoisk dla wszystkich sojuszy, co dałoby możliwość wymiany pomysłów oraz dyskusji na przyszłych wydarzeniach organizowanych przez EAIE.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG, fot. Irene de Andrés Márquez/University of Cádiz