Tutaj wszyscy wygrywają

Po raz kolejny w gościnnej hali Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Gdańsku rozegrane zostały Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Tenisie Stołowym. Ponad 90 zawodników z orzeczeniem o niepełnosprawności z 23 uczelni wyższych rywalizowało o miano najlepszych w 10 klasach startowych.

- W tych zawodach wszyscy wygrywają, gdyż każdy walczy nie tylko bezpośrednio z rywalem po drugiej stronie stołu, ale także z własnymi słabościami. Jesteśmy niezmiernie dumni, że po raz czwarty mieliśmy szansę organizować te zawody. IMP-y w tenisie stołowym mają już swoją piękną historię i widzimy, jak niesamowite postępy czynią ci zawodnicy, którzy do nas wracają – relacjonuje Zastępca Dyrektora CWFiS UG oraz przedstawiciel AZS Uniwersytet Gdański Tomasz Aftański, główny organizator turnieju.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl 12 imprez sportowych w roku i tenis stołowy corocznie staje się jedną z najpopularniejszych. Udział klubów AZS reprezentujących aż 23 uczelnie wyższe to piękne ilościowe potwierdzenie. - Miarą naszego funkcjonowania w społeczeństwie jest to, aby każdy miał szansę uczestniczyć we wszystkich dostępnych aktywnościach, w życiu artystycznym i sportowym. Bez barier. I właśnie temu służą Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, aby studenci z niepełnosprawnościami mogli również osiągać najwyższe laury, pokazywać swoją aktywność i rywalizować na arenie sportowej - zaznacza Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG. - Niezmiennie zapraszamy do Gdańska na kolejne edycje IMP-ów. To dla nas ważna impreza - dodaje Prorektor UG, będący również członkiem Zarządu Organizacji Środowiskowej AZS w Gdańsku.

Tegoroczna edycja IMP AZS w tenisie stołowym została objęta Patronatem Honorowym przez Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego, a w ceremonii medalowej Prorektorowi Arnoldowi Kłonczyńskiemu towarzyszyli Dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG dr Jan Patok, Pełnomocniczka Rektora UG ds. Osób z Niepełnosprawnością dr Justyna Rogowska, Prezes Klubu Uczelnianego AZS UG Piotr Walczak oraz reprezentująca Akademicki Związek Sportowy Wiceprezes ZG AZS ds. Sportu Osób z Niepełnosprawnościami dr Marta Dalecka.

Spośród reprezentantów Uniwersytetu Gdańskiego najlepiej zaprezentowały się Justyna Kamińska, która obroniła tytuł mistrzowski w swojej klasie, oraz debiutująca na tej imprezie Alicja Grabowska, która również sięgnęła po złoto. Na najniższym stopniu podium stanęli za to Kajetan Kołodziejski oraz Marcin Biernacki. Ogromne gratulacje dla całej naszej reprezentacji oraz trenerki Małgorzaty Aftańskiej

Oprócz rywalizacji w 10 klasach startowych reprezentanci poszczególnych Uczelni zbierali punkty do klasyfikacji drużynowej. Wliczało się do nich punkty zdobyte przez dwójkę najlepszych zawodników w każdej klasie startowej. Ostatecznie okazało się, że drużynowo najlepsi okazali się przedstawiciele AZS Politechniki Poznańskiej. Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali przedstawiciele AZS Politechniki Łódzkiej, a na trzecim AZS UMCS Lublin. Nasza drużyna „nieUGięci” zajęła wysoką 5 pozycję!

Organizatorami wydarzenia były AZS Uniwersytetu Gdańskiego, AZS Organizacja Środowiskowa w Gdańsku oraz Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Gdańskiego. Współorganizatorami i partnerami były AZS COSA Oddział w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU.

 

AZS UG; Fot. Grzesiek Jędrzejewski