„Brunon Synak - Kaszëba, uczony, obywatel” - zaproszenie na spotkanie

1

Sejmik Województwa Pomorskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski, Instytut Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na spotkanie „Brunon Synak - Kaszëba, uczony, obywatel”.

Już niedługo minie 10. rocznica śmierci prof. Brunona Synaka, którego dorobek nadal oddziałuje na wiele środowisk na Kaszubach i Pomorzu. Rocznica ta jest okazją do przywołania wspomnień o profesorze i dyskusji nad aktualnością problematyki, którą zajmował się w swojej działalności naukowej, samorządowej oraz społecznej.

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2023 r. o godz. 17.30 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. Wydarzenie zakończy recital kaszubskiego barda Pawła Ruszkowskiego.

Wstęp wolny.

 

Biogram

Brunon Synak urodził się w 1943 r. we wsi Podjazy, w powiecie kartuskim. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku, następnie doktoryzował się w zakresie socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1973 r. pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie kierował Zakładem Socjologii Ogólnej. Pełnił również funkcję prorektora tej uczelni.  W 1993 r. otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora. Jego bogaty dorobek naukowy uhonorowany został w 2012 roku Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

Był również wielkim miłośnikiem Kaszub i propagatorem kultury kaszubskiej. W latach 1998-2004 był prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a od 2005 roku jego wiceprezesem. Za swoją działalność na rzecz rozwoju i podniesienia znaczenia kaszubskiej tożsamości został w 2008 r. uhonorowany przez zarząd głowny ZKP Medalem im. Floriana Ceynowy „Budziciel Kaszubów”.

W I kadencji samorządu Województwa Pomorskiego pełnił funkcję wiceprzewodniczacego Sejmiku, a w II i III był jego przewodniczącym. Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 8 listopada 2010 r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 został laureatem honorowego wyróżnienia „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego”.

W 2011 otrzymał Medal Księcia Mściwoja II - honorowe odznaczenie Rady Miasta Gdańska przyznawane za wybitne zasługi na rzecz miasta.

Brunon Synak zmarł w wieku 70 lat.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy