Filmy mistrza amerykańskiego dokumentu Errola Morrisa na ekranie Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy

Za nami pierwszy weekend z najwybitniejszym amerykańskim dokumentalistą Errolem Morrisem. Meet Errol Morris to przegląd najważniejszych filmów w dorobku amerykańskiego reżysera organizowany przez Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy. Seansom towarzyszą spotkania z reżyserami, filozofami, dziennikarzami i znawcami amerykańskiej kultury i historii. Kolejne pokazy już w najbliższy weekend, 26-28.01.2024 r.

Errol Morris nazywany jest mistrzem amerykańskiego dokumentu i ludzkim wykrywaczem kłamstw - w swoich filmach nieustępliwie dąży do ujawnienia prawdy na ekranie. Przyglądał się zwykłym ludziom i decydentom. Badał tło kluczowych, nierzadko traumatycznych wydarzeń z historii współczesnych Stanów Zjednoczonych, m.in. wojen w Wietnamie i Iraku. Laureat wielu nagród filmowych, w tym Oscara (Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary, 2003) czy Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie (Zwykła procedura operacyjna, 2008). W 2008 roku został uhonorowany nagrodą im. Marka Nowickiego przyznawaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.

Program na najbliższy weekend:

26.01.2024 godz. 18:00

Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary (The Fog of War, reż. Errol Morris, USA 2003, 107 min.)

Po seansie spotkanie z historyczką Anną Mazurkiewicz i amerykanistą Grzegorzem Welizarowiczem.

 

27.01.2024 godz. 18:00

Szybko, tanio i poza kontrolą (Fast, Cheap & Out of Control, reż. Errol Morris, USA 1997, 82 min.)

Po projekcji spotkanie z dokumentalistą Pawłem Łozińskim.

 

28.01.2024 godz. 18:00

Errol Morris: szkic do portretu (Errol Morris: A Lightning Sketch, reż. Charles Musser, Carina Rosanna Tautu, USA 2014, 72 min.)

Spotkanie z reżyserem i profesorem filmoznawstwa  Charlesem Musserem.

 

Cena jednego biletu: 15 zł

Karnet na cały weekend: 30 zł

 

Organizator: Centrum Filmowe UG

Partner: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce

Patroni medialni: Miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański, Gazeta Uniwersytecka, Trójmiasto.pl, SpoilerMaster - Podcast do słuchania po seansie, Czasopismo Ekrany, Kusi na Kulturę, Pełna Sala

Tekst i fot. Milena Szabat/Centrum Filmowe