Od piątku pierwszy finał AMP 2023/2024! W Warszawie zagrają o medale w futsalu

fot. Marcin Selerski

Fot. Marcin Selerski

Po sześciu latach przerwy finał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu wraca do Warszawy. Od piątku w ciągu trzech dni w pięciu stołecznych halach będzie rywalizować po 16 najlepszych męskich i żeńskich drużyn uczelnianych. Gospodarzem turnieju jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Uniwersytet Gdański będą reprezentować futsaliści i futsalistki z AZS UG.

 

Przed nami pierwszy w tym sezonie weekend z finałami Akademickich Mistrzostw Polski. Do Warszawy przyjadą zespoły, które przeszły selekcję podczas turniejów strefowych. Na początku drogi do medali pojawiło się wiele niespodzianek. W turnieju mężczyzn zabraknie obrońców tytułu z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, która odpadła z rozgrywek już w lidze środowiskowej. Wśród pań nie było sensacji i tytułu będą bronić futsalistki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po roku przerwy w finale AMP zagrają reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy jako gospodarze mieli zapewnione miejsce w gronie najlepszych ekip. W tym sezonie z pewnością będą chcieli się zrewanżować za ostatnie niepowodzenie i nawiązać do sukcesów z 2018 roku, kiedy finał również gościł w Warszawie. Męska drużyna zdobyła wtedy złoty medal, pokonując Szkołę Główną Handlową w Warszawie (2:1), natomiast drużyna kobieca zajęła 12. pozycję.

Na medale z pewnością liczą drużyny, które rok temu stawały na podium turnieju jak choćby Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, czyli aktualni akademicy wicemistrzowie Polski, czy brązowi medaliści z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W rywalizacji pań w gronie faworytek jest Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, która przed rokiem zdobyła srebro. Nie można pominąć też debiutantek z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, które jak burza przeszły przez swój półfinał, tracąc w nim tylko jednego gola, oraz zwycięzcy drugiego turnieju strefowego - WSG Bydgoszcz, w którym grają zawodniczki z ekstraklasowej Słomniczanki.

- Czarnego konia turnieju poznaje się dopiero podczas trwania rozgrywek, ale uważam, że możemy być cichym faworytem do medalu. Wszyscy znają nasze wyniki i z pewnością drużyny będą grać przeciwko nam zupełnie inaczej. Już na początek zagramy z bardzo utytułowanym zespołem z Poznania, który broni złotego medalu. W grupie mamy też brązowe medalistki z ubiegłego roku - Uniwersytet Gdański, więc trafiliśmy do trudnej grupy. Jedziemy jednak z takim nastawieniem, żeby namieszać - ocenił Samuel Jania, trener Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Początek finałów AMP w futsalu, w których po dwa zespoły (prócz gospodarzy) będą mieć AT Tarnów, AWF Kraków, UWr Wrocław, UG Gdańsk i AWF Warszawa, w piątek, 23 lutego. Pierwszego dnia spotkania rozgrywane będą w halach CSR UW przy ul. Banacha 2a, CSiR Bielany przy ul. Lindego 20 i Hali Gier AWF przy ul. Marymonckiej 34. Mecz trwać będą do godziny 19:50. Drugiego dnia turniej rozgrywany będzie w czterech halach, a w niedzielę ponownie na trzech. Spotkania półfinałowe oraz o miejsca 1-3 odbędą w hali przy ul. Banacha. Zakończenie turnieju planowane jest na godzinę 17:30.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem jest Uniwersytet Warszawski i Fundacja Orlen. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego - PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Finał AMP 2024 w futsalu mężczyzn - grupy

Grupa A: PG Gdańsk, UŁ Łódź, ANS Piła, WAT Warszawa
Grupa B: UEK Kraków, AT Tarnów, UW Warszawa, AGH Kraków
Grupa C: UŚ Katowice, AWF Kraków, UJD Częstochowa, UWr Wrocław
Grupa D: UG Gdańsk, AWF Warszawa, PŚ Gliwice, UPr Poznań

 

Finał AMP 2024 w futsalu kobiet - grupy

Grupa A: UAM Poznań, UG Gdańsk, AGH Kraków, UBB Bielsko-Biała
Grupa B: UJ Kraków, WSG Bydgoszcz, AWF Warszawa, UWr Wrocław
Grupa C: UMCS Lublin, AWF Kraków, AWF Poznań, AWFiS Gdańsk
Grupa D: AT Tarnów, UWM Olsztyn, UW Warszawa, PWr Wrocław

 

Akademicki Związek Sportowy/Oprac. ZP