Tłumy na spotkaniu z Olgą Tokarczuk na Wydziale Filologicznym

OT

Sala teatralna im. prof. Jerzego Limona pękała w szwach. Miłośnicy literatury wypełnili wszystkie siedzenia, schody, a nawet przestrzeń pod sceną. Dlaczego? Aby posłuchać nowej doktor honoris causa UG, laureatki Nagrody Nobla - Olgi Tokarczuk. 

18 marca odbyła się uroczystość nadania noblistce tytułu doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Po obchodach w Dworze Artusa Olga Tokarczuk udała się na Wydział Filologiczny, gdzie wzięła udział w spotkaniu ze społecznością akademicką UG, które poprowadził prof. dr hab. Stanisław Rosiek. Na początku rozmowy noblistka przytoczyła część swojego wykładu o mizoginii i braku kobiecej reprezentacji w kulturze. U podstaw rozważań autorki znalazł się fragment z Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna, w którym pojawia się karłowata kelnerka o imieniu Emerencja.

Podczas spotkania gościni opowiadała również o fascynacji jednym z najstarszych mitów ludzkości, czyli historią sumeryjskiej bogini wojny i miłości Inanny. Opowieść zainspirowała wydaną w 2006 r. powieść noblistki Anna In w grobowcach świata, która później została zaadaptowana na operę ahat ilī. Siostra bogów Aleksandra Nowaka. Libretto opery (współtworzone przez Olgę Tokarczuk) wraz z komentarzem w postaci eseju prof. Zbigniewa Mikołejki zostało wydane w książce pt. ahat ilī. Siostra bogów przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria w 2024 r. 

Z publiczności padło wiele pytań, m.in. o mizoginię w kulturze, inspiracje twórcze czy interpretacje ponadczasowego dzieła Tomasza Manna Czarodziejska Góra.

Spotkanie ze społecznością akademicką UG zakończyło obchody związane z nadaniem noblistce doktoratu honorowego. Warto dodać, że Olga Tokarczuk, aby upamiętnić ten dzień, przekazała swoją togę doktorską do powstającego właśnie Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG