Bieg o Puchar JM Rektora UG z rekordową frekwencją

Rekordowa frekwencja na biegu rektora

Ponad 450 uczestniczek i uczestników, zaangażowana publiczność, występy artystyczne studentów i znakomita zabawa przy pięknej pogodzie - tak można opisać Bieg o Puchar JM Rektora UG, który miał miejsce 21 maja na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Wydarzenie zorganizowane przez Centrum Wychowania Fizycznego  i Sportu UG we współpracy z AZS UG oraz Centrum Komunikacji i Promocji w tym roku cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem.

- Tegoroczny bieg jest biegiem absolutnie wyjątkowym - powiedział podczas otwarcia wydarzenia Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Po raz pierwszy w historii pobiliśmy wielokrotnie rekord frekwencyjny. Jesteśmy zachwyceni tym, jak się rozwija sport akademicki, jak się rozwija duch sportowy naszej społeczności.
Na zakończenie swojej wypowiedzi Rektor podzielił się informacją o planowanym na przyszły tydzień podpisaniu umowy na budowę pierwszej hali sportowej Uniwersytetu Gdańskiego, która ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce Północnej.

Andrzej Cieplik z Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG również wyraził radość z powodu licznego odzewu uczestników wydarzenia: - Chcemy namawiać naszych studentów do takich aktywności. Każdy ma jakąś swoja dyscyplinę, którą najlepiej wykonuje i czuje się w niej najbardziej komfortowo - i musi ją tylko w sobie odkryć.

Bieg odbył się w dwóch kategoriach: kobiet (trasa 1,5 km) oraz mężczyzn (trasa 3 km), na terenie kampusu uniwersyteckiego w Oliwie, w okolicach gmachu Biblioteki UG. Organizatorzy przewidzieli medale dla stu pierwszych osób na mecie. Bieg kobiet otworzył Rektor UG, a rywalizację mężczyzn Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Rozalia Malina. Zwycięzcą biegu mężczyzn był Mikołaj Prejc.

- Cieszę się, że drugi rok z rzędu udało się wygrać. Bardzo lubię takie inicjatywy. Bawiłam się bardzo dobrze - stwierdziła zwyciężczyni rywalizacji kobiet, która trenuje lekkoatletykę od 2018 r.  Mikołaj Prejc uznał, że warunki do biegania były trudne ze względu na temperaturę, ale docenił samą trasę biegu. On również ma za sobą lata treningu. - Teraz bardziej się bawię tym sportem - powiedział w rozmowie z Karoliną Gleinert z Radia MORS. Na pytanie, dlaczego warto biegać, odparł: - Przede wszystkim dla satysfakcji. Czuję spełnienie, gdy robię treningi, jak biegam na zawodach ze znajomymi, gdy jeździmy po całej Polsce - to są największe plusy biegania. Nie tylko zdobywcy podium pozytywnie ocenili imprezę. Dla Kaliny, studentki I roku, Bieg o Puchar Rektora był motywacją do powrotu do tej aktywności, a także okazją do skorzystania z pięknej pogody i znakomitej atmosfery.

Wyzwaniu sportowemu towarzyszyły dodatkowe atrakcje, przygotowane przez studentów, w tym solowe i grupowe występy taneczne. Zwieńczeniem imprezy było nagrodzenie zwycięzców. Medale wręczyli Rektor UG prof. Piotr Stepnowski oraz Zastępca Dyrektora ds. Sportowych Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu mgr Tomasz Aftański.

 

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół prasowy; fot. Alan Stocki