Relacja z 1. Edycji Festiwalu Kultury Azjatyckiej NORIFEST (2024)

Przez trzy dni uczestnicy Festiwal Kultury Azjatyckiej NORIFEST mogli poznać kulturę Azji Wschodniej. Jego organizatorem było Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR.

 

Festiwal rozpoczął się od oficjalnego powitania gości przez Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG. Następnie przyszła pora na krótki wstęp Jagody Reszko oraz prelekcję Agnieszki Grzegowskiej poprzedzającą projekcję filmu „Spirited Away: W krainie bogów”. Film wprowadził widownię w klimat festiwalu.

Wchodząc na salę, widzowie mogli skosztować przysmaku, jakim są listki nori, oraz otrzymali papierowe lampiony - przygotowane przez organizatorów z okazji rozpoczętych tego dnia w Korei Południowej obchodów urodzin Buddy.

Drugi dzień festiwalu

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się dwoma wydarzeniami - warsztatami z języka chińskiego dla początkujących oraz spacerem w duchu praktyki shinrin-yoku. Podczas warsztatów językowych uczestnicy nie tylko poznali podstawowe zwroty, ale także dowiedzieli się trochę o kulturze Chin, pochodzeniu i ewolucji pisma chińskiego oraz historii kaligrafii. Natomiast podczas spaceru prowadzonego przez dr Agatę Rudnik oraz Emilię Ożgo (Centrum Wsparcia Psychologicznego UG) uczestnicy mogli zagłębić się w japońskiej praktyce shinrin-yoku, czyli tzw. kąpieli leśnej.

Zaraz po warsztatach tłumnie zapełnił się hol przed aulą 1.43. Uczestnikami NORI zaopiekowali się tam studenci Sinologii UG, członkowie koła Sinologii UG oraz Instytut Konfucjusza UG. Czekało na nich wiele atrakcji: ceremonia parzenia herbaty, kaligrafia, wycinanki, mahjong, go, a także chiński smok, spacerujący po terenie Wydziału.

Na tych atrakcjach przygoda z Chinami się nie skończyła. Dzięki zaangażowaniu Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UG uczestnicy mogli wysłuchać bardzo ciekawych prezentacji studentów polonistyki z Uniwersytetu w Harbinie - o ich codziennym życiu w Chinach, edukacji, zwyczajach i tym, co nas łączy i różni.

Po prezentacjach przyszedł czas na zmianę tematu i wykład dr Marty Tymińskiej na temat komiksu azjatyckiego. Uczestnicy posłuchali nie tylko o popularnej mandze, ale także o koreańskich webtoonach, komiksach z Singapuru, Malezji, Chin czy Indii!

Z wykładu przenieśliśmy się na pokaz Taekkyeon, koreańskiej sztuki walki znajdującej się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jako wstęp mogliśmy zobaczyć krótki pokaz tai-chi, a następnie członkowie Polish Taekkyeon Association oraz Centrum Kultury Korei w Gdańsku pokazali uczestnikom podstawowe ruchy Taekkyeon oraz zaprosili ich do wspólnej zabawy.

W koreańskim klimacie pozostaliśmy do końca dnia. Zuza Litwinko wystąpiła z prezentacją o muzyce Półwyspu Koreańskiego. Od tradycyjnych form, tj. pansori, czy gugak przeszliśmy do historii k-popu w pigułce.

Następnie odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Sidz wokół jej książki „Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej”, które poprowadziła Krystyna Weiher-Sitkiewicz. W ten sposób mogliśmy poznać Koreę widzianą z kobiecej perspektywy, oczami bohaterek w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk.

Po spotkaniu, na auli zapanowała magiczna atmosfera. A to wszystko dzięki Łowcom Słów, duetowi, który zabrał nas w podróż po Jedwabnym Szlaku i pobudził naszą wyobraźnię. Moc storytellingu przeniosła uczestników do odległych krajów.

Drugi dzień festiwalu zakończyliśmy prelekcją Kamila Sulaka-Kozłowskiego i pokazem filmu „Duch”. Pełen akcji thriller był idealnym zakończeniem pełnego wrażeń dnia.

Warto wspomnieć, że w sobotę towarzyszyli nam także studenci Japonistyki UG oraz Studiów Wschodnich UG. Dzięki nim mogliśmy nauczyć się grać w kendamę, hanafudę, napisać swoje imię po japońsku i koreańsku, złożyć origami, spróbować swoich sił w rysowaniu uroczych postaci. Były z nami także Anastasiia Vvedenska ze swoimi azjatyckimi grafikami i plakatami oraz studio zero strachu tattoo.

Trzeci dzień festiwalu

Ostatni dzień festiwalu rozpoczęliśmy wykładem dr Katarzyny Pastuszak „Japońskie szlaki teatralne”. Mogliśmy lepiej poznać teatr japoński, a także posłuchać o współpracach artystycznych i teatralnych między Polską i Japonią.

Następnie przyszła pora na trochę nauki. Dzięki szkole językowej MATSURI, uczestnicy poznali podstawy języka japońskiego i koreańskiego, ich zawiłości oraz otrzymali od prowadzących wiele cennych rad na przyszłe podróże po Japonii i Korei Południowej.

W niedzielę ponownie mogliśmy przenieść się do Chin. Na swoim stanowisku czuwali studenci Sinologii UG, ponownie ucząc kaligrafii, zasad go oraz mahjonga i jego różnych wariacji. Uczestnicy mogli również wykazać się artystycznie i pomalować koreańskie maski tal, które zapewniło dla NORI Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

Po wysiłku umysłowym była okazja do wysiłku fizycznego. Warsztaty tai-chi, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni poprowadził Ignacy Hadała.

Z ćwiczeń tai-chi przenieśliśmy się wraz z Yaki Kingu do Japonii. Yumiko-san oraz Daniel-san opowiedzieli nam kiedy, jak i gdzie wybrać się na podróż do Japonii. Ich cenne rady na pewno przydadzą się na przyszłe podróże. Nie obyło się także bez jedzenia - przez cały weekend Yaki Kingu serwowało nam ze swojej mobilnej kuchni autentyczne japońskie przysmaki.

Bliskie jest nam kino, również to azjatyckie. Następnym punktem programu był więc panel dyskusyjny wokół współczesnego kina Azji Wschodniej. Paweł Herman, Agata Włodarczyk oraz Marcin Zwolan rozmawiali o tym, co nas w kinie Azji przyciąga, co wyróżnia je wśród innych kinematografii i dlaczego staje się ono coraz bardziej popularne. Pozostając w tematyce, po krótkiej prelekcji Pawła Hermana rozpoczęła się projekcja filmu „Jezioro dzikich gęsi”.

Na nieoficjalne zakończenie festiwalu przenieśliśmy się do Klubokawiarni Index. Tu miejsce miał pełen emocji pub quiz z wiedzy o Azji Wschodniej - również tej zdobytej podczas festiwalu. Po dwóch dogrywkach wyłoniliśmy zwycięzców i muzycznie (oraz tanecznym krokiem) zakończyliśmy pierwszą edycję NORIFEST.

***

Szacujemy, że w wydarzeniu wzięło udział około 300 osób - w tym licealistów, studentów, osób młodszych i starszych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za czynny udział w festiwalu oraz duże zaangażowanie!

Pierwsza edycja NORIFEST nie odbyłaby się, gdyby nie powierzone organizatorom festiwalu zaufanie, za które bardzo dziękują.

Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja jest tylko początkiem i spotkamy się ponownie na kolejnych odsłonach NORIFEST!

Festiwal został zrealizowany z inicjatywy studentów UG realizujących program praktyk zawodowych w ramach działalności DKF UG Miłość Blondynki oraz Akademickiego Centrum Kultury ALTERNATOR UG.

 

 

Koordynacja programowa i realizacja produkcji festiwalu: Agnieszka Grzegowska, Jagoda Reszko, Paweł Herman, Zuzanna Litwinko

Koordynator projektu: Tomasz Pupacz

Social media: Agnieszka Grzegowska, Zuzanna Litwinko, Jagoda Reszko

Prowadzenie spotkań autorskich i dyskusji: Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Paweł Herman

Wolontariusze: Anna Kocjan, Kamil Sulak-Kozłowski, Dominik Raciński, Karo Pyc, Julia Kuster, Karolina Żuk, Antek Majewski, Ariel Grala, Krzysztof Żochowski, Ania Podżorska, Julita Szuster, Adria Kołodziejczak, Piotr Gragowski, Michał Wenta,

Fotorelacja: Zuzanna Litwinko

Wideorelacja: Janusz Wojtkowski

Obsługa techniczna: Wiesław Cyganik

Identyfikacja graficzna: Julia Litwinko

Producent wykonawczy: Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR

Honorowy patronat: JM Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie

Organizatorzy: Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury UG Alternator, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki.

Partnerzy: Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich UG, Instytut Konfucjusza UG, Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UG, Zakład Kultury i Języków Azji Wschodniej UG, Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, Koło Sinologii UG, Koło Naukowe Japonistyczne UG, Europejskie Stowarzyszenie Sztuk Walki, Wydawnictwo Kwiaty Orientu, Wydawnictwo Yumeka, Wydawnictwo Prószyński Media, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Łowcy Słów, MATSURI - Szkoła Języków Orientalnych, Yaki Kingu, Index Klubokawiarnia, Mangowe.pl Gdynia, Książką i Kawą.

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury ALTERNATOR.

Festiwal odbył się w dniach 10-12 maja na Wydziale Filologicznym UG.

Agnieszka Grzegowska; fot. Zuzanna Litwinko