„Azjatycki soft power a prawo własności intelektualnej”. Spotkanie z prof. Katarzyną Grzybczyk na WPiA

prof. Katarzyna Grzybczyk

prof. Katarzyna Grzybczyk

Jak manga, k-pop i TikTok wpływają na wzmacnianie wizerunku i wpływów państw azjatyckich na arenie międzynarodowej? Odpowiedzi na to pytanie szuka prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk w książce pt. „Azjatycki soft power a prawo własności intelektualnej”. 14 czerwca br. prawniczka z Uniwersytetu Śląskiego odwiedziła Uniwersytet Gdański, aby przybliżyć społeczności akademickiej UG, jak kraje Wschodu umiejętnie wykorzystują swój potencjał kulturowy.

- Pierwszym obszarem w Korei Południowej wspieranym ustawodawczo był e-sport. Po tym, jak zauważono, że duża część bezrobotnych mężczyzn gra często w gry komputerowe, zaczęto w sposób świadomy wspierać powstawanie kafejek internetowych. Jednocześnie zaczęto promowanie e-sportu jako alternatywnej ścieżki kariery, aby rozwiać obawy rodziców - opowiadała prof. Katarzyna Grzybczyk. - Później np. dużą popularnością cieszyły się filmy koreańskie i k-dramy, więc rząd zaczął wspierać koreańskich filmowców.

W trakcie spotkania, które rozpoczął i poprowadził dyrektor Centrum Studiów Azji Wschodniej UG prof. dr hab. Kamil Zeidler, prof. Katarzyna Grzybczyk opowiadała o różnych przykładach ze świata kultury i technologii, które były umiejętnie wspierane przez rządy państw azjatyckich. Jednocześnie podkreślała podobny potencjał wewnątrz polskiej kultury, który sięga nawet czasu PRL - jak polska szkoła komiksu czy animacje dla dzieci typu „Bolek i Lolek", które nie otrzymały odpowiedniej uwagi od ówczesnej władzy.

wykład

Autorka podkreśliła, że choć mówi się o azjatyckim soft power, to nie wynika on ze skoordynowanych działań wszystkich państw wschodniego kontynentu. Każdy kraj podchodzi do tego tematu inaczej i ma inną własność intelektualną do wykorzystania. Przykładowo Japonia prowadzi akcję „Cool Japan”, która ma na celu budowanie „fajnej” japońskiej marki na podstawie m.in. mangi, anime czy gier komputerowych. Z kolei rząd Korei Południowej przyjął taktykę wspierania tych elementów swojej kultury, które akurat zyskują na popularności, a rząd Tajlandii świadomie promuje kuchnię tajską oraz mistrzostwa w boksie tajskim i w wyścigach skuterów wodnych.

Po krótkim wykładzie do prof. Katarzyny Grzybczyk dołączyli dr hab. Jerzy Jankau z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podróżnik Rafał Król, którzy poprowadzili rozmowę z autorką oraz udzielali głosu publiczności. Zebrani na widowni goście, w tym studenci Wydziału Prawa i Administracji, zadawali pytania m.in. o podejście Unii Europejskiej do prawa własności intelektualnej, polski potencjał soft power w postaci serii gier z uniwersum „Wiedźmina” oraz negatywną stronę azjatyckiego soft power.

podpisywanie

Po zakończeniu dyskusji prof. Katarzyna Grzybczyk podpisywała egzemplarze książki, które w ramach spotkania można było zakupić po niższej cenie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Studiów Azji Wschodniej, Katedrę Teorii i Filozofii Państwa i Prawa oraz Katedra Praw Człowieka i Prawa Własności Intelektualnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, przy wsparciu Koła Naukowego Teorii i Filozofii Prawa oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

O autorce:

Katarzyna Grzybczyk  - profesor doktor habilitowana, pracownik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, radca prawny, mediator sądowy, arbiter Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych; zajmuje się prawem własności intelektualnej, prawem reklamy oraz prawem prywatnym międzynarodowym, autorka wielu publikacji z tego zakresu.

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG