Pięć portów i 2900 mil morskich w ciągu 33 dni. Zakończenie BaltArctic Research Cruise w Sopocie

fot. Alan Stocki

Po ponad 30-dniowej wyprawie, podczas której międzynarodowy zespół naukowców badał wpływ wód Morza Bałtyckiego na wody arktyczne, r/v Oceanograf - statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego - przybił do molo w Sopocie. W uroczystości zakończenia rejsu brali udział m.in. Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu w Kadyksie prof. Casimiro Mantell Serrano, Koordynator Generalny sojuszu SEA-EU prof. Fidel Echevarría oraz Wiceprezydentka Miasta Sopotu Magdalena Cieślik. Mieszkańcy Sopotu mieli zaś okazję zapoznać się z bliska z najnowocześniejszą jednostką badawczą na Bałtyku.

Uroczystości rozpoczęły się w południe na sopockim molo, do którego - przy akompaniamencie muzyki marynistycznej - zacumował r/v Oceanograf. Po zejściu załogi ze statku kapitan inż. Artur Kamiński zdał Rektorowi raport podsumowujący całą ekspedycję. W trakcie 33 dni statek UG zatrzymał się na 16 stacjach badawczych, czyli na jednej więcej, niż pierwotnie zaplanowano, przepłynął 2900 mil morskich oraz odwiedził 5 portów. 

fot. Alan Stocki

fot. Alan Stocki

- To wielka chwila, już druga w historii naszej jednostki, w której witamy r/v Oceanograf po międzynarodowych peregrynacjach po wodach całej Europy - powiedział prof. Piotr Stepnowski. - Ten rejs był kolejnym dowodem na to, że Uniwersytet Gdański ma w swoje DNA wpisaną współpracę. (...) Nie ma lepszego ambasadora nauki polskiej niż r/v Oceanograf. Seneka powiedział: „Jeśli ktoś nie wie, do którego portu płynie, żaden wiatr mu nie sprzyja”. My na Uniwersytecie Gdańskim dokładnie wiemy, gdzie płyniemy, i będziemy się trzymać tego znakomicie obranego kierunku.

Rektor podziękował również Miastu Sopot za możliwość przycumowania „do najpiękniejszego mola na świecie”, podkreślając osadzenie Uniwersytetu Gdańskiego w całym Trójmieście. Następnie powitał naukowców z sojuszu SEA-EU, którzy przez ostatnie kilkadziesiąt dni badali wpływ wód wypływających z Bałtyku w stronę Arktyki. Podziękował także osobom zaangażowanym w organizację rejsu BaltArctic Research Cruise: obu kapitanom, inż. Arturowi Kamińskiemu i mgr. inż. Andrzejowi Wawrzyniakowi, kierowniczce zespołu naukowego dr hab. Agacie Weydmann-Zwolickiej, prof. UG, a także Prorektorce ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Annie Jurkowskiej-Zeidler, prof. UG, która koordynowała całe przedsięwzięcie.

Po wystąpieniu Rektora UG głos zabrała Wiceprezydentka Miasta Sopotu, Magdalena Cieślik. Pogratulowała całemu zespołowi Oceanografa tego, czego dokonali, czyli realizacji założeń badawczych. - Cieszę się, że bezpiecznie wróciliście do nas. Witajcie w Sopocie!

fot. Alan Stocki

fot. Alan Stocki

Naszym celem było określić rozprzestrzenianie się bałtyckich wód aż w obszary arktyczne - a wraz z nimi zanieczyszczeń, w tym substancji toksycznych i niebezpiecznych. Kontynuowaliśmy również badania związane z zanieczyszczeniem powietrza, a także najcieńszej warstwy wody powierzchniowej: mikrowarstwy - podsumowała przedsięwzięcie od strony naukowej badaczka, a zarazem uczestniczka rejsu dr hab. Anita Lewandowska, prof. UG. Przed nami jeszcze miesiące spędzone w laboratorium przy obróbce danych, a także przy pisaniu publikacji naukowych - zanim poznamy pierwsze wyniki naukowe tego rejsu. Mamy nadzieję nie tylko na kontynuowanie tego projektu, ale też na liczne podprojekty, które już zaczęły się dziać. Liczymy na dalsze działalności związane z SEA-EU - i na kolejny rejs - oraz na kontynuację naszych badań.

Koordynator Generalny konsorcjum SEA-EU prof. Fidel Echevarrípodziękował władzom UG za możliwość odbycia statkiem Uniwersytetu części rejsu - z Malmö do Sopotu - oraz pogratulował Uniwersytetowi Gdańskiemu posiadania tak znakomitej jednostki badawczej. Przypomniał, że była to już druga misja Oceanografa w ramach SEA-EU, podczas której statek stał się „pływającym uniwersytetem”. Podkreślił, ze rejs dał możliwość odwiedzenia partnerskich uczelni zrzeszonych w SEA-EU. - Takie przedsięwzięcia stają się symbolem tego, co chcemy budować w ramach SEA-EU. - W swoim wystąpieniu - oprócz naukowców - docenił wysiłek załogi i osób z obsługi technicznej statku, jak również pracę Marcela Jakubowskiego, który odpowiadał za komunikację dotyczącą rejsu. - Ocean nie ma granic. Ten statek będzie kontynuował swój kurs, odpowiadając na nowe wyzwania, z nowymi ludźmi na pokładzie, z nowymi nadziejami: tak samo, jak nasz sojusz SEA-EU - jak jestem przekonany - osiągnie cele, jakie sobie postawiliśmy już pierwszego dnia.

fot. Alan Stocki

fot. Alan Stocki

Po oficjalnej części wydarzenia statek UG otworzył się dla mieszkańców Sopotu, którzy mogli zobaczyć, jak prowadzi się badania na najnowocześniejszej jednostce badawczej w basenie Morza Bałtyckiego. R/v Oceanograf to wielozadaniowa jednostka o dwukadłubowej konstrukcji typu katamaran, przeznaczona do prowadzenia interdyscyplinarnych analiz stanu środowiska Morza Bałtyckiego. Na statku znajdują się specjalistyczne laboratoria, w których prowadzone są badania biologiczne, chemiczne, fizyczne i geologiczne. Jednostka może zabrać na pokład 20 osób, jest w stanie płynąć z maksymalną prędkością 12 węzłów, a jej zasięg to 2500 mil morskich.

Po zakończeniu uroczystości r/v Oceanograf opuścił sopockie molo i udał się do miejsca swojego stałego cumowania w Gdyni.

Więcej o BaltArctic Research Cruise

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy, fot. Alan Stocki