Noc Bibliotek w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego już za nami!

fot. Milena Szabat

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego otworzyła swoje podwoje na wyjątkowe literackie święto - Noc Bibliotek. Była to już druga edycja tej ogólnopolskiej akcji, tym razem pod hasłem „Moc Bibliotek”.

Moc każdej biblioteki tkwi w jej różnorodności. Zbiory, zasoby, grupy użytkowników, a także oferowane zajęcia i wydarzenia tworzą wielowymiarową przestrzeń. - Wyjątkowość tej nocy oraz możliwości, jakie daje biblioteka, podkreśliła gra terenowa, której celem było zaprezentowanie różnych „mocy” biblioteki poprzez wędrówkę po jej przestrzeniach. Uczestnicy mieli okazję lepiej poznać zakamarki budynku i odkryć jego ukryte potencjały - tłumaczy Monika Budzińska z Sekcji Promocji Biblioteki UG.

Najpopularniejszym punktem wieczoru było spotkanie autorskie z prof. Hanną Dymel-Trzebiatowską, która wygłosiła wykład zatytułowany „Dolina Muminków - dla dzieci i dorosłych”. Wydarzenie przyciągnęło szerokie grono słuchaczy, a po wykładzie ustawiła się długa kolejka po autografy. Jednym z największych zaskoczeń była przemiana kapsuły - pokoju pracy indywidualnej w punkt gry terenowej. Przearanżowana przez Annę Zielińską, bibliotekarkę i historyczkę sztuki, kapsuła zyskała nową, kreatywną formę. Przyjemne oświetlenie oraz różnorodne gry stworzyły wyjątkową atmosferę tego miejsca.

- W trakcie Nocy Bibliotek gościliśmy także Marcina Młynarczyka, aktora Olsztyńskiego Teatru Lalek, który zaprezentował dawny sprzęt filmowy. W klimacie retro uczestnicy mogli obejrzeć kroniki filmowe z minionych lat, co stanowiło nostalgiczny i niezapomniany element wieczoru. Piątek był również pierwszym dniem, w którym zwiedzający mogli obejrzeć wystawę „Citius, Altius, Fortius/Szybciej-wyżej-mocniej”,  prezentującą czasopisma z lat 1883-1936, takie jak „Biesiada Literacka”, „Bluszcz”, „Kłosy”, czy „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, a także książki o tematyce olimpijskiej oraz mapy i plany miast olimpijskich z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Biblioteki AWFiS. Wystawa, kuratorowana przez Katarzynę Wawrzynkowską i Katarzynę Dunajską, z oprawą graficzną Dominiki Skutnik, będzie dostępna do końca listopada - mówi Monika Budzińska.

Noc Bibliotek była również doskonałą okazją do integracji. Studenci i studentki z Koła Naukowego UGranie przygotowali szeroką ofertę gier planszowych, sesji RPG oraz LARP-ów. Galeria Biblioteki zamieniła się w przestrzeń pełną śmiechu i rywalizacji, gdzie odbywały się rozgrywki i spotkania towarzyskie.

Gra terenowa „Książkowa Ekspedycja. Odkryj Moce Biblioteki”, przygotowana przez Sekcję Promocji BUG, pozwoliła uczestnikom spróbować swoich sił w różnych aktywnościach: od pisania opowiadań kryminalnych, przez bookcrossing, po literackie krzyżówki, sudoku i human bingo. Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty tworzenia zakładek do książek.

Wydarzenie pokazało, że Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego to miejsce, które łączy różne aspekty życia akademickiego. To przestrzeń, która sprzyja indywidualnej nauce, a jednocześnie stawia na integrację, wzmacnianie więzi społecznych i budowanie dialogu.

Monika Budzińska/BUG, oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP