Dr Tomasz Snarski laureatem konkursu „Polak roku we Włoszech i na świecie”!

1

Laureatem konkursu, którego ideą jest wyróżnienie Polaków szczególnie zasłużonych dla środowiska polonijnego i Polski, zarówno lokalnie, we Włoszech, jak i w różnych krajach świata, został dr Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji UG.

Gala VIII edycji konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie/ Polacco dell’Anno in Italia e nel Mondo” odbyła się 12 października w audytorium „Porta del Parco” w Neapolu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. były Marszałek Senatu RP, senator Bogdan Borusewicz, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, oraz Konsul Generalny RP w Rzymie Bartosz Skwarczyński.

Ideą konkursu jest wyróżnienie Polaków szczególnie zasłużonych dla środowiska polonijnego i Polski, zarówno lokalnie, we Włoszech, jak i w różnych krajach świata. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, w tym za działalność artystyczną, kulturalną, naukowo-edukacyjną czy społeczną. Dr Tomasz Snarski otrzymał I nagrodę w kategorii „Działalność Kulturalna”. Doceniono go za osiągnięcia w działalności kulturalnej i artystycznej pomiędzy Polską, Litwą i Włochami. Jest on m.in. dyrektorem artystycznym festiwalu Wilno w Gdańsku.  Działa na rzecz integracji polskich i litewskich środowisk twórczych. Jest stałym współpracownikiem polskich mediów na Litwie, w tym kwartalnika „Znad Wilii” oraz magazynu „Kurier Wileński”.  W tym roku nakładem wydawnictwa Caccuci Editore ukazał się tomik jego wierszy w języku włoskim pt. „Grovigli” (tłumaczenie Roberto M. Polce). Podczas gali konkursowej odbyła się również prezentacja wierszy z tego tomiku, które po polsku czytał Tomasz Snarski, zaś po włosku Giuseppe Rinaldi.

Autorem statuetki konkursowej wręczanej laureatom I miejsca w konkursie jest polski rzeźbiarz Krzysztof Renes. - Najpiękniejsze w tym konkursie jest tworzenie wspólnoty ludzi, którzy żyją i działają w różnych kulturach, ale łączy ich polskość. Trzy dni spędzone podczas spotkań związanych z konkursem pokazują, że nadrzędną wartością są relacje międzyludzkie. Międzynarodowa kapituła konkursu, dokonując wyboru laureatów, stara się docenić ludzi, którzy na to zasługują, bardzo wiele robią na rzecz innych, a niejednokrotnie pozostają niezauważeni - mówi Agata Lewandowski, laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu, członkini kapituły konkursowej, polska dziennikarka i reżyserka z Berlina.

Patronat honorowy nad konkursem sprawują Sejm i Senat RP oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, zaś organizatorem konkursu jest Związek Polaków w Kalabrii (Associazione dei Polacchi in Calabria). Warto podkreślić, że w ramach konkursu przyznawana jest także nagroda „Polak z Wyboru” dla obcokrajowców szczególnie zasłużonych dla Polski. W tym roku nagrodę tę otrzymali Ernestine Baig z Austrii oraz włoski dziennikarz Walter de Berardinis

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z dr. Tomaszem Snarskim oraz z Roberto M. Polce, autorem tłumaczenia tomiku „Grovigli” autorstwa dr. Tomasza Snarskiego.

oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP