Jaka droga zaprowadziła prof. Hannę Mazur-Marzec do zdobycia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza? Na czym polegają jej badania? Odpowiedzi na te pytania padną podczas spotkania z wybitną chemiczką morza 7 listopada o 18:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35).
Spotkanie zostało zorganizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury wraz z Gdańskim Towarzystwem Naukowym i jest kontynuacją 36-letniej tradycji, kultywowanej od ustanowienia Nagrody im. Jana Heweliusza w 1987 roku. Dzięki tym spotkaniom mieszkańcy regionu mają okazję do zapoznania się z osiągnięciami laureatów i laureatek jednej z najważniejszych nagród naukowych na Pomorzu.
Prof. Hanna Mazur-Marzec otrzymała Nagrodę im. Jana Heweliusza w lutym br. za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie chemii morza. Pani profesor wykryła m.in. obecność „złotych alg” podczas katastrofy w 2022 r. na Odrze, a także scharakteryzowała ponad 200 wcześniej nieznanych peptydów produkowanych przez morskie sinice.
Podczas spotkania prof. Hanna Mazur-Marzec przedstawi wykład popularnonaukowy pt. „Metabolity mikroorganizmów morskich - trucizny czy leki?”
O życiu oraz pasji laureatki Nagrody im. Jana Heweliusza porozmawiają dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG oraz prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn. Spotkanie poprowadzi Beata Szewczyk - dziennikarka Radia Gdańsk.
Laureatka oraz organizatorzy zachęcają gości wydarzenia, aby ewentualne podarunki i kwiaty zastąpili wpłatą na zbiórkę dla osób poszkodowanych we wrześniowej powodzi.
Zapraszamy już 7 listopada o godzinie 18:00 do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35).
Biogram
Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Studiowała chemię i z UG głównie związała swoją aktywność zawodową. Obecnie jest kierownikiem Katedry Biologii Morza i Biotechnologii oraz Pracowni Biotechnologii Morskiej na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Hanna Mazur-Marzec jest członkiem korespondencyjnym PAN; aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych, prowadzi również szeroką współpracę z wieloma krajowymi ośrodkami naukowymi.
Szeroko współpracuje z trójmiejskimi instytucjami nauki: Politechniką Gdańską i Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, uczelniami europejskimi – uniwersytetami w: Abo/Turku (Finlandia), Wageningen (Holandia), Kłajpedzie (Litwa), Sztokholmie i Kalmarze (Szwecja), Aberdeen i Dundee (Wielka Brytania) oraz Padwie (Włochy), a także z National Centre for Scientific Research Demokritos w Atenach (Grecja), Nature Research Centre w Wilnie (Litwa) i Swiss Federal Institute of Aquatic Science and Technology (Szwajcaria).
Dorobek naukowy Laureatki obejmuje 5 rozdziałów w książkach oraz 96 prac oryginalnych opublikowanych w czasopismach o zasięgu światowym. Wygłosiła 125 wykładów na konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych. Wypromowała 6 doktorów. Jej prace były cytowane ponad 2350 razy.