Gospodarzem 59. Ogólnopolskiego Seminarium Filmowego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych jest DKF UG Miłość Blondynki, który obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Tomasz Pupacz, zastępca kierownika ACK UG „Alternator” i przewodniczący DKF UG, opowiedział nam o temacie i programie wydarzenia.
Seminarium odbywa się corocznie, ale po raz pierwszy zorganizowano je w Gdańsku. To doskonała okazja, aby kluby filmowe z całego kraju spotkały się i podzieliły przemyśleniami. Temat tegorocznej edycji to „Cenzura jest potrzebna? Półkowniki wczoraj i dziś, cancel culture itp.”.
Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyła perspektywy historycznej - pokazane zostaną tzw. „półkowniki”, czyli filmy, których rozpowszechnianie w PRL-u zablokowała cenzura. - Moim zdaniem kiedyś, w systemie socjalistycznym, cenzura była bardziej rozpoznawalna i łatwiejsza do zdefiniowania. Z drugiej strony obecność cenzury zmuszała twórców filmowych do omijania pewnych rzeczy, co często wpływało na ich kreatywność. To jest aspekt cenzury, o którym rzadko się mówi - wyjaśnia Tomasz Pupacz.
Druga część wydarzenia obejmie współczesne filmy, które odnoszą się do zjawiska „cancel culture” i dzisiejszych form cenzury. - „The Palace” w reżyserii Romana Polańskiego to idealny przykład „cancel culture”. Nie tylko dotyka tego zjawiska w swojej treści - dotyczy ono również jego reżysera - mówi przewodniczący DKF UG. Prywatne życie twórców nie będzie zgłębiane podczas seminarium, posłuży jednak jako ilustracja omawianego fenomenu. Temat wart jest dyskusji, ponieważ w obecnych czasach doniesienia internetowe, w tym trudne do zdementowania fake newsy, mogą wpłynąć np. na to, czy film danego twórcy będzie pokazywany na festiwalach - zjawisko jest tym bardziej niebezpieczne, że dotyka sfery prywatnej.
Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie m.in. film „Imago”, który zdobył Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a na jego kinową premierę czekać trzeba było rok. Tematem filmu są przemiany w Polsce lat 80. i 90., a także alternatywna scena muzyczna Trójmiasta. Po projekcji publiczność będzie miała okazję porozmawiać z reżyserką filmu, Olgą Chajdas.
Organizatorzy serdecznie zapraszają na wydarzenie w dniach 8 - 10 listopada. Seminarium ma charakter otwarty.
Więcej informacji o programie wydarzenia: