Najciekawsze zbiory archiwów i bibliotek uczelni SEA-EU na wystawie „History beyond the Breakwater”

SEA-EU

Mapa Adriatyku z XVI w., zdjęcia Uniwersytetu Maltańskiego z XIX w., a może pocztówka z foką szarą od prof. Krzysztofa Skóry? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych materiałów archiwalnych ze zbiorów uczelni partnerskich SEA-EU. Dzięki współpracy, która rozpoczęła się w ramach Staff Weeku na Uniwerystecie w Kadyksie, przedstawiciele bibliotek i archiwów uczelni SEA-EU przygotowali wystawę online w tematyce morskiej pt. „History beyond the Breakwater: The Collections of SEA-EU Member Universities”.

- To było spotkanie dla archiwistów i bibliotekarzy z uniwersytetów partnerskich SEA-EU, przedstawiciel każdej uczelni opowiadał o działalność swojej jednostki - mówi Koordynatorka Czynności Kancelaryjnych mgr Anna Siekierska. - Zauważyłam, że nasza działalność wystawiennicza jest czymś dodatkowym, czego inne biblioteki i archiwa SEA-EU nie organizują. Stąd pomysł, aby każda biblioteka wyeksponowała najciekawsze materiały ze swoich zbiorów.

W związku z nadmorskim charakterem sojuszu SEA-EU twórcy wystawy postanowili zebrać najciekawsze materiały związane z morzem. Wystawa prezentuje zbiory Biblioteki i Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteki Uniwersytetu w Splicie, Biblioteki Uniwersytetu Maltańskiego oraz Biblioteki Uniwersytetu w Algarve.

Anna Siekierska

Anna Siekierska

- Zaskoczyło mnie na przykład to, że Uniwersytet w Splicie miał mapy z XVIII w. U nas tak stare zbiory można spotkać zazwyczaj w archiwach państwowych i to dość rzadko ze względu na wojenną historię Polski - mówi mgr Anna Siekierska.

W wyszukaniu materiałów ze zbiorów Biblioteki UG pomogła Angelika Dąbal, natomiast koordynacją części wystawy poświęconej naszej uczelni zajęli się Dyrektor BUG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG i mgr Anna Siekierska. 

Zapraszamy w morską podróż prowadzącą od wybrzeży Morza Bałtyckiego przez półwysep na Morzu Adriatyckim i kamienną wyspę na Morzu Śródziemnym aż po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.

MJ/CKiP