„Jesteśmy niezmiernie dumni ze wspólnoty studentów, jaką tworzymy”. SEA-EU Film Festival na UG

Centrum Filmowe

Najlepsze filmy studenckie z całej Europy na UG! 4 grudnia w Centrum Filmowym im. Andrzeja Wajdy mogliśmy zobaczyć kreatywność studentów uczelni partnerskich SEA-EU na dużym ekranie. Podczas SEA-EU Film Festival młodzi filmowcy z UG otrzymali nagrody i zaprezentowali swoje dzieła, a przedstawiciele SEA-EU opowiedzieli o korzyściach współpracy w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. 

- Nasz sojusz opiera się bardzo silnie na europejskich wartościach, m.in. na inkluzywności, wspólnocie i uważności na inność. Najbardziej podoba mi się w sojuszu, że budujemy drużynę - otworzyła wydarzenie Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. - Jesteśmy niezmiernie dumni ze wspólnoty studentów, jaką tworzymy. Uniwersytet Gdański ma 22 tysiące studentów, a nasz Uniwersytet Europejski - 150 tysięcy.

Natalia Zielenkiewicz

fot. Natalia Zielenkiewicz

Kierownik biura SEA-EU Natalia Lubińska zaprosiła uczestników festiwalu do udziału w licznych inicjatywach sojuszu skierowanych do społeczności akademickiej UG. - Organizujemy nie tylko wydarzenia sportowe i kulturalne, ale także kursy, webinaria i warsztaty, które pozwolą studentom i pracownikom UG na podszkolenie różnych kompetencji. Jeśli chcieliby Państwo przeprowadzić badania, skorzystać z infrastruktury sportowej lub napisać pracę magisterską pod okiem zagranicznego naukowca, to też jest w naszej ofercie - mówiła. 

Dyrektor Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy dr Paweł Biliński podziękował wszystkim twórcom z UG i podkreślił, że najwięcej zgłoszeń na SEA-EU Film Festival pochodziło właśnie od studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Film

Głównym punktem programu był pokaz wszystkich 11 zwycięskich filmów festiwalu. Wśród zaprezentowanych produkcji znalazły się m.in. opowieść o dziewczynie, która odkrywa, że może przyciągać metalowe przedmioty (Metal Girl, Nagroda Główna), teledysk do francuskiej piosenki o ekologii (L’écologie en vers) czy adaptacja maltańskiego opowiadania pt. L-Għarusa Trevora Żahry.

Po seansie odbyło się spotkanie z twórcami polskich produkcji wyróżnionych w konkursie. Młodzi filmowcy opowiadali o procesie twórczym i inspiracjach, a także dzielili się historiami z planu. Wszyscy uczestnicy panelu otrzymali nagrody i podziękowania za udział w festiwalu od prof. Anny Jurkowskiej-Zeidler. 

Nagrody

Dr Paweł Biliński zapytał uczestników panelu o ich wrażenia z filmów, które powstały na innych uniwersytetach partnerskich SEA-EU.

- Bardzo podobał mi się film o chłopakach w Kazachstanie i poprzedzający go film o chłopakach w Chorwacji. Oba były o naprawie samochodu, a jednak bardzo się od siebie różniły - powiedział Michał Sus, reżyser filmu Stempel, o filmach Stranded in Kazakhstan studentów Uniwersytetu Kilońskiego oraz RADNA NEDJELJA studentów Uniwersytetu w Splicie.

- Jeśli chodzi o chorwacki film, w którym bohaterowie naprawiali samochód, to nie mam pojęcia, co mnie w nim urzekło, ale po prostu uwielbiam go i nie wiem dlaczego. Czy to ta perspektywa, czy te kadry, czy może to, że ten film ma być trochę o niczym - powiedział Mateusz Toruński, autor filmu CHAOS.

Na zakończenie dr Piotr Kurpiewski z Zakładu Filmu i Mediów podkreślił, że zgłoszenia studentów UG do SEA-EU Film Festival były na naprawdę wysokim poziomie. - Nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie - dodał.

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ CKiP, fot. Natalia Zielenkiewicz