UG Talks. Slam naukowy online. Nowy termin nadsyłania zgłoszeń

UG Talks

Przedłużamy termin zapisów na wydarzenie UG Talks. Slam naukowy online. Wydarzenie jest inspirowane formułą slamów poetyckich, czyli publiczną rywalizacją poetów-performerów oraz formatem spotkań naukowych TEDx. UG Talks ma na celu między innymi popularyzację nauki wśród odbiorców spoza murów uczelni.

UG Talks jest propozycją skierowaną do studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego, pozwalającą na pokazanie ich badań szerszej publiczności. Wydarzenie jest inspirowane formułą slamów poetyckich, czyli publiczną rywalizacją poetów-performerów oraz formatem spotkań naukowych TEDx. Slam naukowy UG Talks zachęca doktorantów i studentów do zaprezentowania swoich tematów naukowych w sposób prosty i przyjemny dla widza, o którego głosy rywalizują. Konkurs w swoim założeniu łączy popularnonaukową formułę wystąpień prelegentów z potencjałem edukowania interdyscyplinarnego – stwarzając pole do debaty nad zagadnieniami z różnych dziedzin.

UG Talks ma na celu zainteresowanie nauką również odbiorcę spoza murów uczelni, proponując widzowi unikalne spotkanie z nowościami z różnych dziedzin, dopełnionych atrakcyjnym, performatywnym formatem. Dla występujących slam naukowy jest okazją do pokazania wyników swojej pracy, trenowania umiejętności publicznego przemawiania, nawiązania nowych kontaktów, oraz, w przypadku docenienia przez widzów i jury – otrzymania nagrody.

UG Talks jest zaplanowany w formie cyklicznego konkursu na najlepsze wystąpienie, oceniane w takich kategoriach jak zawartość merytoryczna, przejrzystość i styl prezentacji, umiejętności retoryczne prelegenta czy oryginalność pomysłu. Występujący mają tylko 15 minut na zaskarbienie sobie uwagi publiczności i zwięzłą prezentację wybranego (zgłoszonego wcześniej) tematu. Dopuszczalne jest użycie prezentacji wizualnych, rekwizytów, modeli oraz innych elementów wspomagających proces przekazywania treści.

Na semestr letni 2021 planowane są 3 odsłony UG Talks (w marcu, kwietniu i maju) oraz wielki finał (w czerwcu), podczas którego zwycięzcy poprzednich konkursów zmierzą się w ostatecznym starciu na najlepszą prezentację.

Nagrodą dla najlepszego referatu spotkania jest 500 zł do wydatkowania na cele naukowe, a dla zwycięzcy spotkania finałowego 2000 zł.

Z uwagi na panujące obostrzenia UG Talks przenosi się do świata wirtualnego. Nie zmieniają się założenia wydarzenia (15 minutowe konkursowe prezentacje) – a jedynie jego formuła i zasięg.

Słuchając sugestii płynących od chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu przedłużamy  nabór zgłoszeń do pierwszego odcinka do 7 marca 2021.

Modyfikacji ulega również formuła – czekamy na gotowe nagrania całych prezentacji, które zostaną puszczone jurorom oraz wyświetlone na stronie internetowej w formie wydarzenia. Nagrania (w formie linku do GoogleDrive, wetransfer itd.) oraz formularze zgłoszeniowe należy przesłać na adres ugtalks@ug.edu.pl. Prezentacje powinny mieć do 15 minut i ukazywać slajdy oraz prelegenta.

Jak działa Slam naukowy Online?

- Prelegenci przesyłają nagrania gotowych prezentacji. My tworzymy wydarzenie, podczas którego wyświetlamy nadesłane prezentacje.

- Każdy występ ograniczony jest do 15 minut, w trakcie których prelegent prezentuje swój temat. Czas na wystąpienie kończy się wraz z wybrzmieniem umówionego dźwięku.

- Widzowie mogą głosować na wybrane prezentacje w trakcie transmisji, za pomocą formularza do głosowania online. Jury podejmuje ostateczną decyzję o wyłonieniu zwycięzcy biorąc pod uwagę również głosy widzów. Zwycięzca jest ogłaszany na stronie ACK „Alternator” oraz na stronie wydarzenia po zakończeniu transmisji i podliczeniu głosów.

Jak się zgłosić?

Z uwagi na formułę online, proces zgłoszeniowy został dopasowany do interaktywnego charakteru wydarzenia. W celu zgłoszenia należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy  oraz gotową prezentację.

Formularz zgłoszeniowy powinien być wypełniony na komputerze i przesłany w edytowalnym formacie .doc., .dox., lub odt.

Nagrania należy przesyłać pod postacią linku do dysku Google, wetransfer lub innego narzędzia umożliwiającego pobranie nagrania z serwera.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru kandydatów na prelegentów w zależności od treści merytorycznych zgłoszonego tematu.

Zapraszamy do udziału studentów i doktorantów UG (w roli prelegentów), natomiast w roli publiczności całą społeczność akademicką oraz sympatyków UG. Zgłoszenia mogą nadsyłać przedstawiciele wszystkich dyscyplin naukowych i kierunków studiów.

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie wydarzenia.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: ugtalks@ug.edu.pl

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Regulamin 231.16 KB
Formularz zgłoszeniowy 102.79 KB
Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG