Pandemia, sztuka, artyści i Nowy Świat. Wystawa i dyskusje

plakat wydarzenia

Nowy Świat to zrodzona w czasie pandemii interdyscyplinarna wystawa sztuki wizualnej wraz z interaktywnymi panelami dyskusyjnymi. Będąca pracą licencjacką studentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi UG będzie dostępna online od 18 marca 2021.

Organizatorami projektu licencjackiego pod opieką  dr hab. Tomasza Wiśniewskiego prof. UG, są Tymoteusz Buhl i Bartosz Grauman, studenci III roku Zarządzania Instytucjami Artystycznymi UG, a powstał on we współpracy z Fundacją Kolonia Artystów, Fundacją Between. Pomiędzy oraz Kołem Naukowym Studentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi Projektor.

Jak informują organizatorzy wystawy Nowy Świat rozumiany może być jako sytuacja życiowa młodych artystów, którzy w dla zaspokojenia swoich potrzeb artystycznych opuścili rodzinne miejscowości i przenieśli się do wielkich ośrodków miejskich. - Chcemy zwrócić uwagę na warunki socjoekonomiczne, od których uzależnione jest uczestnictwo w kulturze – mówią organizatorzy. Podkreślają czynniki ograniczające powszechną dostępność kultury niezależnie od sytuacji epidemiologicznej. - Treścią prezentowanych dzieł może być zarówno dystopia, utopia, myślenie życzeniowe, jak i komentarz społeczny czy osobiste doświadczenia osoby biorącej udział w tworzeniu i konsumowaniu dóbr kultury – dodają.

Prezentowane dzieła są własną interpretacją tematu wystawy, obrazującą proces twórczy i osobiste doświadczenia artystów. Będą oni także rozmawiać z uczestnikami wydarzenia na temat swojej twórczości i głównego tematu wydarzenia (panel dyskusyjny 19 marca 2021 od godz. 19.00).

Prace młodych artystów będzie można oglądać Od 18 do 25 marca 2021 (wernisaż 18 marca godz. 19.00). Wśród nich: Sylwester Kluszczyński, student ASP w Gdańsku, Wydział Grafiki. Techniki tradycyjne łączy z grafiką cyfrową. Pasjonat form plakatowych, ilustracji oraz typografii. W swoich projektach szczególną uwagę zwraca na zabawę formą, materią i typografią. Jakub Koncewicz, artysta zajmujący się sztuką wizualną, głównie rysunkiem i malarstwem, ale również sztuką video, małymi formami wydawniczymi oraz grafiką użytkową. Student ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Kolektyw SDSZ (Andrea Nikolov i Paulina Rams). Kolektyw powstał z inspiracji zmieniającą się sytuacją na świecie i jest reakcją na wybuch pandemii. SDSZ, jak określają jego twórcy łączy nadmiar świata, dynamikę aktualnej sytuacji, ale też pożądany zen, jest obrazem wyjętym ze struktury kosmosu, emanuje chaosem i błądzi w zawieszeniu. Wojciech Synak, interaction designer i twórca sztuki wizualnej Londynu. Posiada bogate zaplecze merytoryczne w zakresie sztuk pięknych, jak i użytkowych. Tworząc dzieła korzysta z szerokiego zakresu środków, angażuje się w przedsięwzięcia komercyjne jako art director oraz artystyczne. Inspiruje się literaturą, a prace badają zawiłości ludzkiej natury. Michał Ziemiński, student Zarządzania Instytucjami Artystycznymi UG. Zajmuje się identyfikacją wizualną kawiarni MOMO Espresso Bar w Sopocie oraz FLOW w Gdyni. Swoje zainteresowanie sztukami wizualnymi oraz muzyką, realizuje w audycjach muzycznych w studenckim radiu na UG.

Link do wydarzenia

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG