120. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej

Dodane przez azurawik - pt., 02/14/2020 - 07:17
Data wydarzenia:
-
Miejsce wydarzenia:
sopocki Hotel Rezydent (plac Konstytucji 3 Maja 3)
Organizator wydarzenia:
Sopockie Towarzystwo Naukowe
Kategoria wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na 120. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent (plac Konstytucji 3 Maja 3)

26 marca 2020 roku (czwartek), godz. 18:00

dr Dorota Sylwia Majewicz (Uniwersytet Gdański)

Well-being w organizacji — dbałość o język i komunikacja w pracy jako inherentny element polityki compliance.

Satysfakcja zawodowa, inaczej określana jako dobrostan pracownika jest obecnie jednym z kluczowych tematów badań z obszaru psychologii pracy, socjologii, a także językoznawstwa, szczególnie w zakresie interakcji w miejscu pracy, m.in. dyskursu tolerancji i dyskryminacji, motywacji i wykluczenia. Nowoczesne firmy potrzebują odpowiednich narzędzi biznesowych, które pozwolą zminimalizować ryzyko złamania obowiązujących przepisów prawnych czy utraty zaufania klientów. Polityka compliance, która pojawiła się w polskim biznesie stosunkowo dość niedawno, jest uwzględniana w działalności wielu firm, a dbałość o dobrostan pracowników jest jednym z jej kluczowych elementów. W dobie technologii, pracodawcy powinni kłaść nacisk na produktywność i efektywność również w tych obszarach, gdzie niezbędna jest kreatywność, twórcze myślenie, czy współpraca w grupie — czyli tzw. kompetencje przyszłości, kluczowe w kontekście cyfryzacji i robotyzacji. Programy rozwojowe well-being w miejscu pracy mają na celu rozwijanie takich kompetencji pracowników jak zarządzanie własną energią czy własną efektywnością. Firmy, które wdrożyły takie strategie, obserwują ich silne oddziaływanie także w zakresie budowania pozytywnego wizerunku, rekrutacji, obniżenia rotacji pracowników w organizacji, jak również wzrost poziomu ogólnego dobrostanu zatrudnionych i ich produktywności.

Dr Dorota Sylwia Majewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z pragmatyką językową, w szczególności perswazją i manipulacją językową, problemem przemocy werbalnej i sposobami łagodzenia konfliktów. Profesor wizytujący w Gumilyov Eurasian National University w Kazachstanie, Balkh State University w Afganistanie oraz Termez State University w Uzbekistanie.

Absolwentka Studiów Podyplomowych z Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Mediator stały w sprawach pracowniczych, gospodarczych i cywilnych (w tym w konfliktach ponadgranicznych) przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku, Sądzie Okręgowym w Elblągu i Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Współpracuje w zakresie mediacji transgranicznych z uznanymi ekspertami zajmującymi się delegowaniem pracowników do innych państw członkowskich i zatrudnianiem cudzoziemców z państw trzecich.

 

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

 

Patroni medialni KN:

▪ Radio Gdańsk

▪ Gazeta Wyborcza Trójmiasto

▪ Portal Regionalny trojmiasto.pl