Pół wieku Uniwersytetu Gdańskiego – wystawa i promocja książki

calendar_month
-
location_on
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, kampus oliwski, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53, sala 1.21
Organizator wydarzenia:
Uniwersytet Gdański
Image
Dodane przez jbereszczynska - śr., 04/03/2020 - 10:19

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy – „Pół wieku Uniwersytetu Gdańskiego” oraz promocję książki jubileuszowej Jerzego Błażejowskiego „50 lat Uniwersytetu Gdańskiego. 75 lat tradycji uniwersyteckich w Gdańsku”.

Czas: 10 marca 2020 roku, godz. 15.00

Miejsce: Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, kampus oliwski, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53, sala 1.21

O wystawie:

Na wystawę składa się łącznie 12 plansz, na których w syntetyczny sposób została przedstawiona zarówno historia Uniwersytetu Gdańskiego (w tym i jego poprzedniczek, tj. Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku), jak również znaczenie tej największej w województwie pomorskim uczelni dla całego regionu.

Na wystawie wykorzystano m.in. zbiory Muzeum UG, Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, PAN Biblioteki Gdańskiej oraz osób prywatnych.

Wystawa jest prezentowana na parterze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego od 4 marca 2020 roku (środa) i potrwa do końca miesiąca. Wernisaż odbędzie się 10 marca i będzie mu towarzyszyć prezentacja książki prof. Błażejowskiego „50 lat Uniwersytetu Gdańskiego. 75 lat tradycji uniwersyteckich w Gdańsku”.

Ekspozycja została przygotowana w dwóch, identycznych kompletach, z których jeden jest przeznaczony do prezentacji wewnątrz, drugi zaś na zewnątrz budynków. Obie wystawy będą umieszczane w różnych lokalizacjach, do końca bieżącego roku kalendarzowego. Poza obiektami uniwersyteckimi (nie tylko w Gdańsku, ale też w Gdyni i Sopocie) planowane są ekspozycje wystaw w wybranych muzeach samorządowych, urzędach czy w przestrzeni publicznej.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, autorami tekstów są Jan Daniluk i Marta Szaszkiewicz, pracownicy uczelnianego muzeum. Ze strony Wydawnictwa UG projekt graficzny wykonała Karolina Johnson, korektę Joanna Kamień, koordynatorem była Aleksandra Hopa. Wystawa została przygotowana w dwóch językach (jęz. polskim i angielskim – tłumaczenie wykonał David Malcolm).

O książce:

Opracowanie autorstwa profesora Jerzego Błażejowskiego ukazuje historię tradycji uniwersyteckich w Gdańsku, inicjatywy na rzecz utworzenia uniwersytetu, dzieje Uniwersytetu Gdańskiego w minionym 50-leciu, a nade wszystko napawające szczególną satysfakcją osiągnięcia naukowe i w zakresie kształcenia. Te sukcesy mają swoich ojców i matki, dlatego w książce zostały przywołane liczne postaci, które poprzez działalność badawczą, edukacyjną i zarządczo-administracyjną przyczyniły się do rozwoju uczelni i zapewniania jej godnego miejsca w krajowym i międzynarodowym środowisku akademickim. Nie można też zapominać, że wykształciło się tu kilka pokoleń wybitnych absolwentów, którzy przyczynili się zarówno do rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, regionu, jak i kraju, a nawet innych części świata, podejmując pracę na odpowiedzialnych i ważnych stanowiskach w różnych instytucjach naukowych i państwowych. Ich również wspomniano na kartach książki jako ważny element naszej historii.

Monika Rogo, Biuro Rzecznika Prasowego UG